Neputință sau pragmatism dus la extrem?

Un gol, trei șuturi și multă neputință (sau zgârcenie) au fost principalele ingrediente ale meciului CFR Cluj – FC Botoșani, care trebuie dat uitării cât mai repede. Feroviarii s-au impus cu 1-0, printr-un gol marcat din penalty, și continuă lupta pentru titlu cu Universitatea Craiova, de care s-au apropiat la un singur punct. Pentru campioană urmează duelul cu FCSB, programat vineri, în deplasare.

Universitatea Craiova, liderul la zi din Liga 1 a așteptat un pas greșit din partea actualei campioane în meciul cu FC Botoșani, care s-a disputat marți seară, la Cluj-Napoca, pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu”, în cadrul etapei a 8-a din play-off. Partida trebuia să se joace săptămâna trecută, dar a fost reprogramată după valul de pseudo-îmbolnăviri din vestiarul clujenilor. CFR și-a valorificat avantajul terenului propriu, dar nu fără emoții, și s-a impus la limită, scor 1-0, prin golul marcat de Ciprian Deac în minutul 41, dintr-un penalty acordat de central pentru un fault comis de Danis Haruț asupra lui Michael Pereira. Prima repriză a fost săracă în faze de poartă, iar scorul ocaziilor a fost 2-1 pentru amfitrioni. CFR a marcat la singurul șut expediat pe spațiul porții. Cele două echipe nu s-au omorât cu firea nici în pareta secundă, în care am consemnat doar două șuturi, câte unul de fiecare parte. Alin Șeroni s-a opus în minutul 55 la trasorul lui Ciprian Deac, iar Chindriș a fost aproape de autogol la faza imediat următoare. Puțin a lipsit ca FC Botoșani să strice planurile feroviarilor în prelungiri, când lituanianul Gedrius Arlauskis a intervenit salvator la șutul, singurul al moldovenilor din acest meci, expediat de croatul Marko Dugandzic, fostul atacant al celor de la Osijek. CFR și FC Botoșani s-au aflat față în față pentru a aptra oară în acest sezon, iar clujenii s-au impus de trei ori, în vreme ce moldovenii au făcut-o o dată. Oaspeții au ajuns la patru meciuri la rând fără victorie. Să mai scriem că CFR a fost condusă de pe margine de secundul Valeriu Bordeianu.

One Response to Neputință sau pragmatism dus la extrem?

1. Zambata Rora

Important e ultimul meci, cel dintre CraiolguțaPSDsriFRFligaARBITRI și echipa clujeană CFR !!