Jocurile Paralimpice Rio 2016

p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 120%; }

Sportivii paralimpici români în competiţie

Să vedem ce a fost, să vedem ce va fi, mulţi dintre sportivii paralimpici români rămân în cursa calificărilor pentru finale.

Atletism : Florentina Hrişcu (Lamont Cluj) a ocupat în final, locul 12 la arnucarea discului, cu 18. 59 m; primele trei locuri au fost ocupate, în ordine de Yao Juan /China (44. 53 m), Yang Yue/China (43. 47 m) şi De La Heras Noraivis/Cuba (18. 59 m) * Florin Cojoc (Politehnica Iaşi; înălţime, T47) intră în finala probei sâmbătă, 17 septembrie

Tenis de masă : Dacian Makszin (Lamont Cluj; cl. 3; grupa A), a părăsit competiţia încă din faza grupelor, fiind învins de Thomas Schmidberger/Germania (0:3) şi Laowong Anurak/Thailanda (1:3) * Bobi Simion (ACS DSA Cluj, cl. 6) a reuşit clasarea pe locul 2 în grupa A (victorie cu Cristian Dettoni/Chile 3:2; înfrângere la Valera Alvaro/Spania 0:3), apoi a trecut în optimi de danezul Michal Jensen cu 3:0; în sferturi a pierdut în faţa altul jucător danez, Peter Rosemeier (scor 0:3/-6, -8, -5)

Ciclism : Olah Attila a ocupat locul 26 din 26 în proba de contratimp 1000 m/C1 – 2 – 3 * Eduard Novak a ratat calificarea în finala probei de urmărire velodrom 4000 m, ocupând doar locul 5 cu 4:51:37; urmează prezenţa lui Novak în alte două probe, contratimp individual (14 septembrie) şi fond şosea (16 septembrie)

Înot : Octavian Ilia (S2) a reuşit al 10 – lea timp la 100 m spate, 2:49:34, ratând calificarea în finala de ‘8’.

Deocamdată, România rămâne cu medalia de bronz a lui Alexandru Bologa (judo nevăzători, 60 kg)