Handbal / Siguri de finala mică

• Pentru al șaselea an la rând, Potaissa Turda termină Liga Națională în top 4. Urmează derby-ul cu Dinamo București.

Mai sunt două etape de jucat în play-off-ul Ligii Naționale de handbal masculin și lucrurile sunt clare în Grupa A, unde HC Dobrogea Sud Constanța s-a desprins de CSM București, chiar dacă a fost ținută în șah de Politehnica Timișoara, într-un meci disputat joi, pe terenul bănățenilor. Partida s-a încheiat 22-22, după ce oaspeții au condus la pauză cu 13-10. CSM București n-a profitat și a fost învinsă la Călărași, de HC Dunărea, cu 22-26, amfitrionii câștigând ambele reprize cu același scor, 13-11. Așadar, HC Dobrogea Sud Constanța are asigurat locul în finala mare, în vreme ce, ca o consolare, CSM București va disputa finala mică. În Grupa B nu s-a risipit de tot suspansul, iar Potaissa Turda încă mai poate schimba ceea ce pare că nu mai poate schimba. Dinamo a tremurat la Focșani, a trăit periculos, dar s-a impus cu mari emoții, scor 25-24, după o primă repriză în care moldovenii au arătat ca niște campioni. Potaissa Turda a pus la respect Steaua București, de care a dispus cu 32-26, după 17-14 la pauză. Steaua s-a aflat o singură dată la conducere, în debutul meciului jucat la Chiajna. Turdenii au impus ritmul și au controlat ostilitățile, însă l-au pierdut pe Ghiță, care s-a accidentat. Steaua s-a lovit de Irimuș ca de marele zid chinezesc. Fostul dinamovist s-a făcut poartă, având nu mai puțin de 18 intervenții. Principalii marcatori ai învingătorilor au fost Roland Thalmaier (7 goluri), Szoke (5) și Pavel (4). După acest rezultat, Potaissa Turda este sigură de finala mică a campionatului, întrucât diferența față de „roș-albaștri” a crescut la opt puncte. Pentru al șaselea an la rând, echipa antrenată de Horațiu Gal termină Liga Națională de handbal masculin în top 4, ceea ce nu e puțin lucru. Pentru turdeni urmează meciul cu Dinamo București, care va avea loc duminică, 5 mai, în Sala „George Barițiu”.