Handbal / Potaissa Turda – doar remiză în fața campioanei

• După 30-30 cu Dinamo, echipa antrenată de Horațiu Gal va juca finala mică a Ligii Naționale de handbal masculin, în vreme ce bucureștenii încearcă să obțină un nou titlu de campioană a României. Potaissa mai are de jucat cu CSM Focșani înainte să înfrunte CSM București sau Dunărea Călărași în finala mică.

Etapa a cincea din play-off-ul Ligii Național de handbal masculin le-a dat bătăi de cap pariorilor, după ce trei din cele patru meciuri disputate duminică s-au încheiat la egalitate, lucru rar întâlnit în sportul cu mingea pe semicerc. Coincidența a făcut că atât în Grupa A, cât și în Grupa B s-au aflat față în față ocupantele primelor două locuri, iar formațiile aflate în frunte au evoluat în deplasare. Virtual calificată în marea finală, HC Dobrogea Sud Constanța a revenit de la 9-12 (scor înregistrat la pauză) în fața celor de la CSM București, dar meciul s-a terminat 24-24. După victoria chinuită cu CSM Focșani (26-25), campioana en titre Dinamo București a jucat la Turda, iar un rezultat de egalitate i-ar fi asigurat locul în finală. Punct ochit-punct lovit. Partida din Sala „George Barițiu” s-a terminat 30-30, după ce combatantele și-au împărțit perioadele de dominare. „Alb-roșii” au fost mai buni în prima repriză, însă handbaliștii antrenați de Horațiu Gal au oferit o replică pe măsură în repriza secundă. Așadar, se știu cele două echipe care își vor disputa titlul în Liga Națională de handbal masculin, sezonul 2018/2019: HC Dobrogea Sud Constanța și Dinamo București. Finala mare se joacă după sistemul cel mai bun din trei meciuri, iar constănțenii au avantajul de a fi gazde în teoretic două partide, întrucât au câștigat sezonul regulat. Potaissa Turda va disputa finala mică, a cărei miză sunt medaliile de bronz. Așa cum am mai scris într-un material anterior, Potaissa termină pentru al șaselea sezon la rând principala competiție internă în top 4, ceea ce nu e puțin lucru. Rămâne de văzut care fi adversara turdenilor, urmând ca aceasta să se aleagă dintre CSM București și Dunărea Călărași. Aceasta din urmă are nevoie de victorie în ultima etapă din play-off, la Constanța, iar CSM București să piardă la Timișoara, cu Politehnica. O dublă condiție foarte greu de realizat. Până la finala mică, Cântec, Thalmaier, Irimuș și compania vor juca, pe 8 mai, la Focșani, cu finalista Cupei României.