Handbal / Eșec așteptat al Universității Cluj

Contând pentru etapa a 23-a din cadrul Ligii Naționale de handbal feminin, partida dintre Universitatea Cluj și lidera la zi a clasamentului, SCM Râmnicu Vâlcea, disputată la finele săptămânii trecute, în Sala Sporturilor „Horia Demian”, s-a aflat la discreția oaspetelor, care au confirmat calculele hârtiei și s-au impus la o diferență de zece goluri, scor 17-27, după 14-9 la pauză. Primul gol al confruntării s-a marcat după aproape două minute și a fost reușit de vâlcence, prin Florica Elena Cristina. Universitatea a răspuns prompt și a marcat de două ori, prin Dindiligan și Vasiliu, trecând la conducere, scor 2-1. A fost singura dată când echipa gazdă s-a aflat în avantaj. Pseudo-echilibrul s-a rupt rapid, iar SCM Râmnicu Vâlcea și-a intrat imediat în rolul de mare favorită și s-a desprins la 4-10 în minutul 15, după ce a fructificat șase atacuri la rând. În schimb, clujencele au înscris de două ori în urma a șapte posesii. Echipa antrenată de Alin Bondar a dat semne palide de revenire, marcând de patru ori la rând, între minutele 19 și 23, prin Lazăr (2), Boian și experimentata Mihaela Ani-Senocico, apropiindu-se la 8-11. Din păcate a fost o alarmă falsă, întrucât „studentele” au frânat din nou și au marcat un singur gol până la pauză. Și repriza secundă s-a derulat după același scenariu, cu echipa vizitatoare la conducerea ostilităților, dictând ritmul după bunul plac. Diferența de cinci goluri înregistrată la pauză a crescut la opt goluri în minutul 36, la zece în minutul 50, la 11 în minutul 55 (aceasta fiind diferența maximă). Scorul final a fost stabilit de Molnar Andreea, de la oaspete. Acest eșec nu afectează Universitatea Cluj, care se menține pe locul 12, care o trimite la barajul de rămânere/promovare în Liga Națională. Etapa viitoare, pe 19 mai, Universitatea joacă, pe teren propriu, cu HC Măgura Cisnădie. SCM Râmnicu Vâlcea își continuă parcursul spre câștigarea titlului de campioană a României, având 63 de puncte, cu trei mai mult decât CSM București.