Halep va juca pentru trofeu la Dubai

Campioana de la Wimbledon, Simona Halep, a dispus fără drept de apel de americanca Jennifer Brady în semifinalele turneului de la Dubai. Aceasta s-a impus cu 6-2, 6-0 după doar o oră de joc.

Începutul meciului părea să anunțe scorul-fluviu de pe tabelă de la finalul întâlnirii. Românca a dat drumul la joc cu un break reușit chiar în ghemul de deschidere, acesta anunțându-și superioritatea puțin mai târziu, odată cu ghemul alb prin care a dus scorul la 3-1. Până la finalul primei manșe, Brady, care a venea după un meci-maraton cu Garbiñe Muguruza, a mai pus mână doar pe un punct în set, iar Halep nu a avut probleme în a face 1-0 pe tabelă. În setul al doilea, americanca nu a avut nici măcar o minge de ghem, doar la 1-0 pentru Halep aceasta, vizibil obosită, fiind mai bătăioasă. După multe greșeli neforțate ale lui Brady, dubla câștigătoare de grand slam s-a impus cu 6-0 în setul doi și a acces în finala turneului din Emiratele Arabe Unite. Pentru Halep, aceasta este a treia și cea mai ușoară victorie din tot atâtea meciuri jucate în compania lui Jennifer Brady, ultima înfruntare dintre cele două având loc acum fix o lună, la Australian Open. Simona o va întâlni în finală pe kazaha Elena Rybakina, locul 19 WTA. Odată cu această performanță, românca și-a asigurat un cec în valoare de 260.310 de dolari și 305 puncte în clasamentul mondial.