Fotbal Liga I – 16 “U” Cluj – Oţelul Galaţi 0:0

U” Cluj cu ocaziile. Oţelul cu … Hotoboc sau cine nu are bătrîni să-i … cumpere

sîmbătă, 29 noiembrie, Cluj Arena, timp ploios, teren băltos, spectatori 990 * “U” Cluj : Panagopoulos – Jovanovic, Skvorc, Ninu, Muşat – R. Costin – Stojanovic (73′ Ceppelini), Cristocea (81′ Bucşa), Mengolo (84′ Vlad Morar), Gravenberch – Lemnaru/cpt, antrenor George Ogăraru. Oţelul Galaţi : Hotoboc – Milea, Leca, Mişelăriciu, Popescu – Helder, Karlik (46′ Cucu) – Grădinaru, Cernat/cpt (62′ Miron), Popa (33′ Jula) – Cristea, antrenor Selymes Tibor * arbitru Andrei Chivulete (Bucureşti) * asistenţi Sebastian Gheorghe (Suceava), Mihai Marica (Bistriţa) * arbitru de rezervă Paul Unimătan (Zalău) * observatori Nicolae Grigorescu (CCA, Timişoara), Eduard Alexandru (LPF, Ploieşti) * cartonaşe galbene Stojanovic (20′), Gravenberch (47′), Costin (82′)/Karlik (40′), Cristea (72′), Miron (73′), Hotoboc (85′), Popescu (87′), Mişelăriciu (74′) * ofsaiduri 2:1 * cornere 6:2 * faulturi 14:17 * henţuri 1:0 * şuturi spre poartă 12:5 (din care 7:2 la poartă) * posesie R1 53% : 47%; R2 55% : 45% * statistica generală “U” Cluj – Oţelul 31 13 – 7 – 11 *

Avem toate motivele să fim supăraţi, Jucătorii universitari alternează partidele bune cu cele modeste, cea cu Oţelul înscriindu-se în această din urmă categorie. Este chiar supărător mai ales în condiţiile în care s-a văzut de la bun început, că Oţelul a venit pe Cluj Arena pentru un egal, preferînd să se apere supraglomerat, cedînd posesia în ambele reprize. Este supărător deoarece universitarii nu au avut soluţii tactice pentru a deschide lacătul gălăţean, ocaziil fiind multe, pe lista celor care s-au aflat în faţa golului fiind Mengolo (8′), Cristocea (10′), Gravenberch (17′, 18′, 44′, 51′), Lemnaru (63′), Raul Costin (75′). Nu este mai puţin adevărat faptul că atunci cînd apărarea Oţelului a fost depăşită, clujenii s-au lovit de un Hotoboc de netrecut, portarul oaspeţilor avînd intervenţii oportune în minutele 17, 35, 44, 51, 63 şi 75 !, intervenţii la numai cîteva zile de 36 de ani.

Oţelul a preferat să se apere, pe două, trei linii, nu a mai contat. A avut două ocazii bune de gol, dintre care una de poveste, şutul în transversală a lui Jula (minutul 67), care ar fi produs un cutremur pe Cluj Arena dacă ar fi fost materializat în gol. Nu a fost să fie, “U” Cluj a scăpat cu faţa curată, terminînd egal într-o partidăî dominată cu autoritate, fără soluţii de finalizare.

Finalul turului prinde gruparea “U” Cluj în deplasare la o altă echipă în suferinţă, Ceahlăul Piatra Neamţ. Echipa de sub Pietricica are şi ea nevoie de puncte, la ce joacă ambele echipe e greu de anticipat învingătoarea. La valoarea loturilor, “U” Cluj are plusul şi tocami acest plus mă face să cred că “U” Cluj poate cîştiuga la Piatra Neamţ. Nu va fi uşor, dar nici imposibil.