Fotbal-Liga 5: Final de sezon în Zona Dej

Liga 5, zona Dej, şi-a consumat, la sfîrşitul săptămînii trecute, ultima etapă a ediţiei 2014-2015. Campioană este AS Someşul Căşeiu, care a încheiat sezonul cu o victorie pe terenul ocupantei locului secund, AS Viile Dejului. Aceasta din urmă a rămas cu cel mai bun atac din campionat, 93 de goluri marcate. Someşul Căşeiu a înregistrat o singură înfrîngere în 22 de partide, cu Alvio Cuzdrioara (1-4, în etapa 16). Someşul Căşeiu a devenit lideră în etapa a 9-a, după victoria cu Progresul Nireş (2-1). Meciul dintre Someşul Vad şi Viitorul Răzbuneni a fost întrerupt în minutul 75, la scorul de 1-4, după ce oaspeţii au rămas cu prea puţini jucători de cîmp.

În celelalte zone, respectiv Gherla, Cîmpia Turzii şi Mociu, mai este de jucat o etapă, dar lucrurile sînt clare în privinţa campioanelor. Astfel, în Zona Gherla, Viitorul Răscruci nu mai poate pierde primul loc, avînd cu 14 puncte mai multe decît Avîntul Bizonii Recea Cristur. Aceasta din urmă a fost învinsă fără drept de apel de AS Iclod, scor 0-3. Surprinde înfrîngerea suferită de Energia Mănăstirea în faţa echipei Zorile Buza, scor 1-8. Nu e mai puţin adevărat că meciul a fost întrerupt în minutul 51, după ce oaspeţii n-au mai avut suficienţi jucători de cîmp, aşa cum prevede regulamentul. În Zona Cîmpia Turzii, Şoimii din localitate şi-au asigurat primul loc după ce Spicul Luna, principala contracandidată, a remizat, pe teren propriu, cu Steaua Roşie Bolduţ. În Zona Mociu, Gloria Cătina, sigură de primul loc, şi-a permis să piardă meciul cu Unirea 2 Gădălin, cu scor de forfait, 0-3. Ocupanta locului secund, Avîntul Suatu, a fost surclasată, în deplasare, de Gloria Berchieşu, echipă de mijlocul clasamentului.

• AS Zorile Bonţ – AS Viitorul Răscruci        0-3**
*- meci întrerupt în minutul 55, după ce oaspeţii au rămas în inferioritate numerică.
**- echipele Flacăra Fizeşu Gherlii şi AS Zorile Bonţ s-au retras din campionat şi potrivit regulamentului pierd toate partidele cu scorul de 0-3.
În clasament, pe primele cinci locuri se află Viitorul Răscruci (90 de puncte), Avîntul Bizonii Recea Cristur (76), Vulturul 2 Mintiu Gherlii (64), Someşul Bonţida (62) şi Energia Mănăstirea (62). Mai este de jucat o etapă.

Zona Dej – etapa 22 (ultima)
• Olimpia Jichişul de Jos – Cetatea Unguraş    3-0
• AS Viile Dejului – AS Someşul Căşeiu        1-2
• Minerul Ocna Dej – AS Biruinţa Mică        1-1
• AS Progresul Nireş – AS Măgura Strîmbu        5-2
• AS Someşul Vad – AS Viitorul Răzbuneni        1-4*
*- meci întrerupt în minutul 75, după ce echipa gazdă a rămas în inferioritate numerică.
În clasament, pe primele cinci locuri s-au clasat Someşul Căşeiu (59 de puncte), AS Viile Dejului (54), Progresul Nireş (45), Someşul Vad (37) şi Viitorul Răzbuneni (37).

Zona Cîmpia Turzii – etapa 23 (penultima)
• Dinamo T. Luncani – Şoimii C. Turzii        1-6
• Victoria Viişoara – Steaua Gligoreşti        3-7
• Şoimii Pădureni – Viitorul Soporu            2-3
• AS Spicul Luna – Steaua Gligoreşti            2-2
• Unirea 2 Tritenii de Jos – AS Urca            3-3
• AS Sinai Chimia Turda a stat.
În clasament, pe primele cinci locuri se află Şoimii Cîmpia Turzii (46 de puncte), Spicul Luna (41), Steaua Roşie Bolduţ (38), Steaua Gligoreşti (34) şi Sinai Chimia Turda (31). Mai este de jucat o etapă.

• AS Unirea Cămăraşu – AS Viitorul Sopor        7-1
În clasament, pe primele cinci locuri se află Gloria Cătina (53 de puncte), Avîntul Suatu (43), Luceafărul Ghirişu Român (38), Meteor Mociu (36) şi AS Unirea Geaca (33). Mai este de jucat o etapă.

Informaţii puse la dispoziţie de Asociaţia Judeţeană de Fotbal Cluj-Napoca, prin amabilitatea domnului Vasile Marc.