Fotbal Liga 2 – 21, seria 2 “U” Cluj – CSM Rm Vîlcea 1:1 (0:0)

10 martie, 201 6 : zi decisivă pentru “U” Cluj. Între DA sau NU falimentului

miercuri, 9 martie,baza sportivă Jucu, spectatori cca 1000 * “U” Cluj : Bolboaşă – Butean, Crişan, Şandru, Ciupe/cpt – Dan, Boboc – Ursu, Moruţan (60′ Calcan), Ciobanu (46′ Turcak) – Tîrnovan (46′ Vojtus), antrenor Mihai Teja. CSM Rm Vîlcea : D. Geantă – Dîlbea, Artean, R. Georgescu, Dumitraşcu – I. Stoica, Neagoe, Samson Nwabuere, Pîrvulescu (85′ Firţulescu) – Voinea, M. Ion, antrenor Alexandru Pelici * arbitru Florin Marcu (Oradea) * asistenţi Iulius Timar (Marghita), Romică Bîrdeş (Piteşti) * marcatori Alex Dan (57′) // Pîrvulescu (77′) * cartonaşe roşii Voinea (28′), Nwabuere (81′, ambii CSM RM Vîlcea) * statistică generală “U” Cluj – CSM Rm Vîlcea, liga 2 : 6 1 – 3 – 2 9:9 *

U” Cluj a fost aproape, foarte aproape de o nouă victorie. A condus din minutul 57, a jucat cu un om în plus minute bune, a dominat bună parte din joc, şi-a creat ocazii de gol, în repriza a II – a în special, a fost egalată dintr-o fază fixă, termină la egalitate şi face un pas mic spre play – off. Desigur,o victorie ar fi egalat cu intrarea pe linia dreaptă a accederii pe locul 6, nu a fost să fie, trebuie să se mulţumească cu paşi mici, bineveniţi şi ei în actuala conjunctură. Atît despre această partidă jucată în premieră pe terenul bazei sportive din Jucu, terenul de pe Cluj Arena fiind protejat pentru amicalul România – Spania, din 27 martie.

Pe locul 6 se află FC Braşovul (adversara din etapa 22 – a, sîmbătă, 12 martie), cu 34 de puncte, “U” Cluj este pe 8 cu 31 de puncte, motiv pentru o comportare universitară de … 3 puncte. Din retur, “U” Cluj mai are de jucat cu FCM Baia Mare (etapa 23, la Jucu), cu Metalul Reşiţa (etapa 25, la Jucu), partidele cu FC Caransebeş şi FC Bihor fiind cîştigate, 3:0, prin excluderea celor două team – uri. Cert este că echipa are nevoie de victorii în partidele cu Baia Mare şi Reşiţa, dar şi de un rezultat bun sau foarte bun la Braşov.

DA sau NU falimentului ?!?

10 martie poate fi sau nu o zi fatidică pentru gruparea studenţească. Este ziua în care Tribunalul din Botoşani poate declara falimentul societăţii “U” Cluj, pentru neplata datoriilor la Ionel Ganea, Emilian Dolha şi Ionuţ Neag.

Tot astăzi, 10 martie, orele 17. 00, iubitorii “U” Cluj sînt aşteptaţi în Piaţa Unirii, la un miting de susţinere a grupării studenţeşti, aflată într-unul dintre cele mai neplăcute momente. Şi asta se întîmplă cu trei ani înaintea Centenarului !

Rezultatele etapei 21 – a : UTA – FC Caransebeş 3:0 (la ‘masa verde’), Şoimii Pîncota – FC Bihor 3:0 (la ‘masa verde’), GM Mediaş – FC Braşov 2:1, Unirea Tîrlungeni – FCM Baia Mare 0:0, Chindia Tîrgovişte – Metalul reşiţa 7:0, CS Mioveni – Olimpia Satu Mare (programat aseară, la orele 21), “U” – Rm Vălcea 1:1