Fotbal Liga 1 – 11 CFR Cluj – Astra Giurgiu 1:1 (1:0)

Start fatidic de repriză secundă pentru CFR. Astra rămîne lider

sîmbătă, 19 septembrie, stadion ‘Dr. Constantin Rădulescu’, spectatori cca 8000 * CFR Cluj : Marc – T. Lopes, Larie, L. Goian, Camora – Petrucci, Gomelt, Jakolis (Victor Bruno 75′) – Cr. Lopez, Beleck (Voiculeţ 69′) – Păun (Nouvier 60′), antrenor Francisc Dican. Astra Giurgiu : Silviu Lung Jr – Queiros, V. Găman, Oros, Stan – Enache (Ioniţă, 86′), Dandea, Lovin, Boldrin – Alibec (Roşu, 90’+2), Florea (Ninos, 75′), antrenor Marius Şumudică * arbitru Alexandru Tudor (Bucureşti) * asistenţi : Vasile Marinescu (Bucureşti), Ciprian Danşa (Oradea) * obsevatori Aurel Beldeanu (Craiova, LPF), Stan Prodan (Alexandria; CCA) * marcatori : Jakolis (5′) pentru CFR; Petrucci (51′; autogol) * cartonaşe galbene : Jakolis (34′), Beleck (57′), Camora (64′), Gomelt (89′) // Lovin (19′), Enache (45’+1), Lung Jr (85′), Boldrin (90++2), Oros (90’+4) * faulturi 11 : 17 * cornere 7 : 6 * ofsaisduri 0:4 * henţuri 2 : 1 * posesie 49% : 51% * şuturi la poartă 13 : 9 (5:4 pe spaţiul porţii) * statistică generală Liga I : 14 5 – 5 – 4, 16 : 13; statistică Cupa României 3 1-1-1 2:1 *

CFR Cluj rămîne invincibilă pe teren propriu, Astra în deplasare, la capătul unui joc în care momentele bune de fotbal au alternat cu cele mai puţin reuşite, de uzură, tipice partidelor derbi.

Gazdele au avut iniţiativa şi păreau că se desprinde în cîştigătoare sigure. Păreau doar, startul celei de a 2 – a reprize fiind unul horror, nu am alt cuvînt la îndemînă, start ce a permis Astrei să se aşeze în terenul CFR – ului, dominînd şi creîndu-şi ocazii de gol, una fructificată de Alibec, cu largul concurs al lui Petrucci. Practic, ocaziile notabile aparţin celei de a 2 – a reprize, atunci cînd au trecut pe lîngă gol Jakolis (68′), Cr. Lopez (70; excelentă intervenţia lui Silviu Lung Jr), Nouvier (75′; din nou Lung Jr la post) şi Goian (78′, cu acelaşi Lung Jr în prim plan). De partea cealaltă, ocaziile au purtat semnătura lui Alibec, omniprezent, jucătorul Astei ratînd în minutele 42, 45, 47, în toate cele trei ocazii intervenţia portarului Traian Marc fiind oportună. Mai reţinem şi ocaziile lui Jakolis (15′) şi Boldrin (37′) şi avem imaginea unei partide în care fiecare echipă a construit, a verticalizat, şi-a creat ocazii, rezultatul fiind echitabil pînă la urmă.

Astra rămîne însă cîştigătoarea rundei. Şumudică a prezentat pe stadionul ‘Dr. Rădulescu’, un lot fără Budescu, De Amorim şi Teixeira, un lot în care problemele financiare sînt departe de a fi rezolvate, dar în care fiecare jucător îşi respectă statutul de profesionist.

CFR – ul pierde cele 3 puncte puse în joc din cauza începutului sub orice aşteptări a reprizei a 2 – a, neaşteptat totuşi la o echipă cu pretenţii de play – off. Desigur, campionatul e departe de a fi încheiat, mai sînt multe etape de disputat, prima partidă care obligă la o comportare cel puţin la nivelul celei cu Dinamo (2:0), fiind cea de la Tg. Mureş. Partidă din care CFR – ul se poate întoarce cu toate cele 3 puncte. Vasile Miriuţă a fost demis de pe banca tehnică a mureşenilor, deşi părea că se bucură de tot creditul conducerii. Numai antrenor să nu fi în Liga 1 din România, cu toată munca depusă…