Fotbal feminin: Anglia a obţinut medaliile de bronz la Campionatul Mondial

• Este cea mai bună performanţă a Angliei în fotbalul feminin la nivel de naţională. Titlul mondial şi l-au disputat noaptea trecută Japonia şi SUA.

În noaptea de duminică spre luni s-a încheiat a şaptea ediţie a Campionatului Mondial din Canada, odată cu partida SUA – Japonia, a cărei miză a fost titlul mondial. Cu amănunte de la acest joc vom reveni în numărul de marţi al ziarului nostru. În finala mică, disputată sîmbătă, Anglia a învins Germania cu 1-0, după prelungiri, cu un gol marcat din penalty, de Williams, în minutul 108. Este cea mai mare performanţă a Angliei în fotbalul feminin la nivel de naţională. Pînă la ediţia din acest an, Anglia nu depăşise faza „sferturilor” de finală la un Campionat Mondial. Dublă campioană mondială, în 2003 şi 2007, la care se mai adaugă un loc doi obţinut în 1995, Germania a mai jucat pentru medaliile de bronz la prima ediţie, în 1991, însă a fost învinsă şi atunci, de Suedia, scor 0-4. Germania se poate consola cu faptul că a dat golgetera competiţiei, în persoana Celiei Sasic, care a marcat şase goluri. Clasamentul turneului final al Campionatului Mondial din Canada arată astfel de la locul 3 în jos: Anglia, Germania, Franţa, Canada, Australia, China, Brazilia, Norvegia, Camerun, Columbia, Olanda, Coreea de Sud, Elveţia, Suedia, Thailanda, Costa Rica, Noua Zeelandă, Spania, Nigeria, Mexic, Coasta de Filedş şi Ecuador. Ultimele două echipe nu au obţinut nici un punct. Să mai scriem că echipele Japoniei, SUA, Angliei, Germaniei şi Franţei au obţinut automat calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio. Să mai amintim că România a fost reprezentată la mondialul canadian de arbitrele Teodora Albon şi Petruţa Iugulescu. Prima, care este clujeancă, a condus trei partide: Germania – Norvegia (scor 1-1, în faza grupelor), Australia – Brazilia (scor 1-0, în „optimi”) şi SUA – Germania (scor 2-0, în semifinale).