Fotbal Cupa României – sferturi “U” Cluj – Pandurii Tg Jiu 1:0 (0:0)

U” Cluj în semifinalele Cupei României. După 20 de ani !

miercuri, 3 decembrie, Cluj Arena, teren greu * “U” Cluj : Panagopoulos – Jovanovic, Skvorc, Ninu, Bambara – R. Costin, Cristocea (71′ Lungu) – Gravenberch (83′ Viveiros), Stojanovic (46′ Ceppelini), Mengolo – Lemnaru, antrenor George Ogăraru. Pandurii Tg Jiu : Gliwa – Unguruşanu, Erico, Elton, Momcilovic – Anton, Nistor – Buleică (82′ Shamsin), Răduţ (84′ Predescu), Shalaj (72′ Nicoară) – Roman, antrenor Petre Grigoraş * arbitru Cristian Balaj (Baia Mare) * asistenţi Octavian Şovre (Oradea), Ovidiu Artene (Vaslui) * observatori Aron Huzu (CCA; Sibiu), Adrian Mihalcea (Bucureşti * cartonaşe galbene Momcilovic (62′) la Pandurii *

După 20 de ani, “U” Cluj accede în semifinalele Cupei României, performanţă bună dacă luăm în calcul situaţia generală a echipei.

U” Cluj nu a făcut un joc grozav. A obţinut calificarea la capătul unui joc cu momente inspirate şi mai puţin inspirate, de acestea din urmă oaspeţii putînd profita din plin. Mai ales că posesia a aparţinut Pandurilor, echipă care cel puţin pe Cluj Arena, a arătat că nu este de locul 13. Jucătorii lui Petru Grigoraş nu numai că au controlat jocul, dar şi-au creat şi cele mai clare ocazii de gol prin Nistor (10′), Răduţ (11′ , 24′, şi 68′), Momcilovic (11′), Roman (16′, 40′), repriza I aparţinîndu-le aproape în totalitate.

Ogăraru a mutat inspirat la pauză, intrarea lui Ceppelini MVP – ul partidei – aducînd şi plusul ofensiv dorit. A adus ce este mai important, ce face sarea şi piperul oricărei partide, golul din minutul 55, şut din voleu, fără preluare, la colţul lung, la originea golului stînd pasa lui Cristocea. A mai fost şi minutul 82, centrare ideală Raul Costin, şut peste poartă Lemnaru.

Aş vrea să sublniez ceva. Panagopoulos şi-a intrat în mînă, este tot mai sigur, tot mai eficient între buturi şi asta trebuie să ne bucure şi să ne mulţumească. A fost şi în partida din sferturi, semn că putem avea încredere în el pentru partidele următoare.

În Cupa României, “U” Cluj bifează succesul din 1965, plus alte trei semifinale, 1971 (2:2, 0:4 cu Steaua), 1994 (1:4 dp cu Gloria Bistriţa) şi 1995 (0:0, 0:3 cu Petrolul Ploieşti).

Semifinale Cupei României 2014/2015, sînt programate pentru luna martie 2015. Important este acum ca rezultatul din Cupă să fie repetat şi în deplasarea ultimei etape din tur, la Piatra Neamţ, de acolo de unde “U” Cluj TREBUIE să se întoarcă cu o victorie.