Fotbal Cupa României – sferturi CS Mioveni – CFR Cluj 3:4 (1:0)

Despre fair – play

marţi, 2 decembrie, stadion ‘Nicolae Dobrin’, Piteşti * teren înzăpezit * CS Mioveni : Popescu – Negoiţă, Calvin, Stoica, Stan – Răuţă/cpt, Biceanu, Gălan – Popa, Ayza, Nilă (64′ Vintilă); rezerve Croitoru/p, Năstăsie, Dragalina, Mîrzeanu, Mazilu, Rada, antrenor Claudiu Niculescu. CFR Cluj : Felgueiras/cpt – Susic, Larie, Rada, Camora – Petrucci, Muniru, Jazvici (46′ Lopes), Jakolis (55′ Chanturia) – Tade, Dore (78′ Ivanovski); rezerve Vîtcă/p, Carp, Ene, Costa, antrenor Francisc Dican * arbitru Dragoş Istrate (Bucureşti) * asistenţi Marius Marchidan (Brăila), Marius Badea (Rm Vîlcea) * autorii golurilor Stoica (10′), Nilă (51′), Gălan (59′)//Tade (61′ pen), Chanturia (67′), Tade (86′), Ivanovski (90’+1) * cartonaşe galbene Popescu (61′) // Rada (53′), Camora (54′), Tade (55′), Muniru (83′) *

Cele întîmplate la Piteşti nu sînt noi, chiar deloc. Precedentul există în partida din Liga Campionilor, Nordsjaelland – Şahtior (2:5; noiembrie, 2012), cînd Luiz Adriano în loc să returneze mingea danezilor, a înscris pentru 1:1. Şahtiorul a permis însă gazdelor să ducă scorul la 2:1, un gest de fair – play, reparator pentru maginea de ansamblu a echipei ucrainiene. Forul european a reacţionat imediat, suspendîndu-l pe Luiz Adriano pentru o etapă, nu şi Şahtoriul.

La doi ani distanţă, faza are loc în sferturile Cupei României, la Piteşti, acolo unde CFR – ul clujean reuşeşte golul egalizator la 3:3 (minutul 86), la capătul unei faze controversate, în care cfr – iştii trebuiau să returneze balonul gazdelor. Nu au făcut-o, spiritele încingîndu-se într-un final greu suportabil.

Ce s-a întîmplat pînă atunci ? Gazdele au controlat partida timp de 60 de minute. Au înscris trei goluri, părînd să se desprindă în învingătoare sigură. CFR – ul nu a arătat mai nimic 60 de minute, golurile primite indicînd un non combat în semn de protest faţă de salariile neplătite. S-au mai întîmplat asemenea cazuri, se vor mai întîmpla.
Faţa partidei se schmbă odată cu golul lui Tade (minutul 61), după un 11 m destul de uşor acordat. Jucătorii lui Dican ies la joc şi reduc din scor prin Chanturia, şut imparabil la colţul lung, sîntem în minutul 67, şi CFR – ul iese la joc cu mai mult curaj. Urmează egalarea la 3:3 prin golul lui Tade, după ce mingea este repusă în joc de Susic (CFR Cluj) printr-o aruncare de la margine, semn că balonul părăsise suprafaţa de joc. Lucru vizibil pentru toţi cei prezenţi, spectatori şi telespectatori, numai pentru jucătorii CFR – ului nu. Finalul este incendiar după golul de 4:3 a lui Ivanovski (90’+1), alt şut imparabil, de la cca 20 de metri, gol frumos, cum au fost mai toate.

Şi – acum despre fair – play. Claudiu Niculescu şi-a asumat “acest eşec. Este şi problema jucătorilor noştri că nu au fost atenţi acolo (…) Trăiesc un coşmar ! Trăiesc un blestem cu această echipă … Am condus cu 3:0 şi timp de 60 de minute ei nu au jucat nimic. Am dominat clar o echipă care e pe locul 2 în Liga I. Ne-am bătut singuri, au fost unele greşeli inimaginabile”. Această declaraţie este şi rămîne un model de fair – play. Cele ale jucătorilor cfr – işti nici nu vreau să le comentez, fiind jenante.

CFR Cluj devine astfel prima calificată în semifinalele Cupei României. Dar la capătul unei partide din care fatidicul minut 86 putea fi evitat, trebuia evitat.

Despre fair – play se pot scrie multe, foarte multe. Contează ce se scrie. Contează mai mult cum te comporţi în arena sportivă. Acolo se dau adevăratele dovezi de fair – play.