Fotbal: Chile a cîştigat pentru prima dată Copa America

• Chile a devenit a opta naţională care triumfă în Copa America, după Uruguay, Argentina, Brazilia, Paraguay, Chile, Columbia şi Bolivia. Lionel Messi, starul Argentinei, a pierdut a doua finală importantă cu naţionala „pumelor”, după cea de la Campionatul Mondial din Brazilia.

Chile este regina Americii de Sud, după ce a învins Argentina, în finala Copei America. Cele două echipe şi-au disputat preţiosul trofeu la fix 60 de ani de la finala din 1955, cîştigată atunci de „pume” cu 1-0. Chilienii şi-au luat revanşa şi s-au impus cu 4-1, după prelungiri şi lovituri de la 11 metri. Scorul la finalul celor 90 de minute regulamentare a fost 0-0. La penalty-uri, argentinienii au ratat prin Higuian şi Banega, în vreme ce gazdele au marcat de fiecare dată, prin Fernandez, Vidal, Aranguiz şi Alexis Sanchez. Atacantul lui Arsenal Londra a marcat penalty-ul decisiv. În 39 de confruntări directe, Chile a învins o singură dată Argentina în timpul regulamentar. „Minunea” s-a întîmplat în 2008. Argentina şi-a terminat…muniţia în semifinala cu Paraguay, pe care a ciuruit-o, iar în finala cu Chile n-a tras decît cu gloanţe…oarbe. Argentina a ratat şansa de a egala Uruguay la numărul de trofee, respectiv 15 şi a pierdut a 13-a finală în Copa America. Argentina a cîştigat ultima oară Copa America în 1993, după o finală cu Mexic.În acea echipă a Argentinei jucau între alţii Gabriel Batistuta şi Diego Simeone. Medaliile de bronz ale ediţiei din acest an au intrat în posesia peruanilor, care au învins în finala mică Paraguay, scor 2-0. Este pentru a treia oară cînd Peru ocupă locul trei la Copa America. Peruanii au cîştigat de două ori trofeul, în 1939 şi 1975. De partea cealaltă, Paraguay termină pentru a şaptea oară în istorie pe poziţia a patra la Copa America. Paraguayenii au cîştigat de două ori trofeul, în 1953 şi 1979.