Fotbal / Astrele le surâd feroviarilor

• CFR Cluj are nevoie de o remiză în următorul meci, cel cu CSU Craiova, de pe teren propriu, pentru a deveni și matematic campioana României pentru al doilea sezon la rând. Ca o aroganță la adresa rivalilor, CFR poate trimite în meciul cu FCSB, din ultima etapă, echipa de rezerve.

Șase goluri, un autogol, cinci marcatori și un penalty, acestea au fost principalele ingrediente ale ultimului meci al etapei a 8-a, antepenultima, din play-off-ul Ligii 1. Astra Giurgiu și CFR Cluj au oferit, cu mici excepții, partide spectaculoase, cu multe goluri și așa s-a întâmplat și luni seară, deși prima repriză nu a anunțat ploaia de după pauză. Singurul gol al primului mitan a fost înscris de Omrani, în minutul 15, după un contraatac. Oaspeții și-au mărit avantajul în minutul 59, grație croatului Damjan Djokovic, care a marcat cu o lovitură de cap. Astra a reintrat în meci șapte minute mai târziu, după ce albanezul Azdren Llullaku a înscris din penalty, reducând din diferență. Același Djokovic a „recidivat” în minutul 73, din pasa lui Omrani. La 1-3, zarurile au fost aruncate, dar CFR nu a bătut în retragere și a mai marcat de două ori, prin Bejan (autogol) și Hoban, ultimul, intrat pe teren în minutul 84, în locul argentinianului Juan Culio, stabilind scorul final în minutul 87. CFR Cluj s-a impus pentru a noua oară la Giurgiu, iar scorul de 5-1 s-a mai înregistrat între cele două echipe și tot în favoarea feroviarilor, în meciul din 21 august 2016, disputat în Gruia. Nici unul din marcatorii acelui meci nu mai evoluează la cele două echipe și mă refer la Lopez și Petrucci, respectiv Daniel Niculae. CFR a evoluat în meciul de luni în formula: Arlauskis – Manea, Vinicius, Boli, Camora – Djokovic, Bordeianu, Culio – Deac, Omrani, Costache. Au mai jucat: Hoban, Păun și Țucudean. Precedentul meci în care CFR a marcat cinci goluri a fost cel cu FC Voluntari, din 30 noiembrie anul trecut, disputat în sezonul regulat. Dealtfel, clujenii au mai marcat cinci goluri în acest sezon, în meciurile cu FC Botoșani și Alașkert (din Europa League). Victoria CFR-ului de la Giurgiu l-a desumflat pe Gigi Becali, finanțatorului FCSB-ului, care a prins curaj după succesul echipei sale de la Craiova, exclamând „Dumnezeu vrea ca eu să câștig titlul!”. Se pare că, totuși, Dumnezeu are alte planuri.