Dej: S-a tăiat panglica inaugurală la cantina Colegiului „Andrei Mureşanu”
Dacă numai cu o lună în urmă, cantina Colegiului Naţional „Andrei Mureşanu” era în plină renovare, la ora actuală, sala de mese, bucătăria şi anexele prezintă îmbunătăţiri substanţiale şi au un aspect mult mai primitor decît înainte. Lucru pe care au avut ocazia să-l constate şi consilierii locali, joi, 29 septembrie, invitaţi să fie alături de primarul Costan Morar şi prof. Axinte Bob, directorul colegiului, la tăierea panglicii inaugurale.

Lucrările efectuate au cuprins, pe lîngă reparaţii curente, înlocuirea uşilor şi ferestrelor şi realizarea de boxe separate pentru fiecare tip de alimente (lactate, carne, peşte, legume şi fructe). De asemenea, au fost amenajate două vestiare noi pentru personalul cantinei, s-a acoperit pavimentul cu parchet şi s-a renovat complet spălătoria pentru vase. Totul conform normelor prevăzute de Direcţia Sanitar Veterinară şi Siguranţa Alimentelor Cluj. Valoarea lucrărilor însumează cca. 150 mii lei, din care o sută de mii sînt asigurate de la bugetul local, iar restul banilor provin din veniturile proprii ale şcolii şi din sponsorizări.
Potrivit directorului instituţiei, prof. Axinte Bob, aceste investiţii erau mai mult decît necesare pentru respectarea normelor de igienă operaţională atît a personalului, cît şi a condiţiilor de transport a alimentelor şi asigurarea unui flux modern al acestora de la spaţiile de depozitare la bucătărie şi de aici la sala de mese. Mai ales că internatul şi cantina, amenajate în acest spaţiu nu au beneficiat în ultimii 50 de ani – cu excepţia igienizării periodice şi a micilor reparaţii – de investiţii importante.
M. Vaida