”Cruciada” copiilor

România şi Norvegia au terminat la egalitate, scor 1-1, marţi seară, pe ”Arena Naţională” din Bucureşti, partida contând pentru Grupa F a preliminariilor Campionatului European. În faţa a aproape 30.000 de copii, România a scăpat victoria printre degete, dar, totuși, păstrează șanse de calificare și asta și datorită Spaniei, care a egalat Suedia în prelungiri. Ținând cont de configurația clasamentului, România trebuie să învingă musai Suedia în următorul meci. Refuzat de selecționerul Cosmin Contra pe parcursul acesti campanii, „americanul” Alexandru Mitriţă a marcat golul României, dar vikingii au egalat în prelungirile jocului. ”Tricolorii” au ratat un penalty la 0-0, prin George Puşcaş, iar la 1-0 au avut o bară, prin Florin Andone.

România a început destul de ofensiv şi a avut două situaţii bune, prin Puşcaş (2), care a trimis un şut din întoarcere de la 16 metri, dar peste poartă, şi Benzar (6), al cărui şut de la 20 de metri a trecut pe lângă poartă. Norvegia, net superioară fizic, a dominat clar prima repriză, din toate punctele de vedere, şi a avut prima mare ocazie în minutul 13, când Oedegaard a șutat cu efect de la 16 metri, dar Tătărușanu s-a arcuit și a respins o minge pe care scria 0-1. Mitriţă a avut o cursă caracteristică în minutul 15, dar şutul său a trecut paralel cu poarta. Un minut mai târziu, Stanciu a tras de la 16 metri, dar Jarstein a reţinut fără emoții. Scandinavii au mai avut o oportunitate în minutul 21, prin King, al cărui șut de la 20 metri a trecut pe lângă poartă. Prima parte s-a încheiat cu o acţiune foarte bună a lui Mitriţă, care a pătruns şi a şutat cu stângul, dar portarul a respins. La reluare, România a părut mai compactă şi jocul său a avut mai multă consistenţă, însă tot nordicii au avut iniţiativa şi Oedegaard (50) a şutat peste poartă din careu. Bancu, busculat de Berge în careu, după o combinaţie cu Mitriţă, a obţinut un penalty, dar Puşcaş a tras slab, Jarstein a apărat, moment în care Contra a explodat pe margine. Ulterior, selecționerul a recunoscut că a avut o reacție nefirească și și-a cerut scuze față de Pușcaș. Contra a adăugat că ieșirea nervoasă a avut-o nu atât pentru ratarea penalty-ului, ci pentru că nu Pușcaș trebuia să execute, ci Stanciu. ”Nu am fost deranjat de ratare, ci de faptul că nu s-a respectat ceea ce am stabilit” a spus Contra. România a reuşit să deschidă scorul în minutul 62, când Mitriţă a recuperat o minge degajată de Jarstein, a pătruns şi a şutat cu stângul. Forcingul gazdelor a continuat cu un şut al lui Stanciu de la distanţă (64), respins în corner de defensiva nordică. La faza care a urmat, Andone a trimis mingea cu capul în transversală (64). Așa cum era de așeptat, Norvegia a presat în căutarea golului egalizator, iar ultima parte a confruntării le-a aparținut oaspeților. Rus a blocat in extremis şutul lui Oedegaard (65), după care Ajer a reluat peste poartă. Tătăruşanu a fost la post la lovitura de cap a lui Johnsen (69), iar Oedegaard (87) a executat cu emoții pentru noi o lovitură liberă. Insistența norvegienilor le-a fost răsplătită în prelungiri, când Soerloth a marcat cu o lovitură de cap din centrarea lui Normann. Vikingii putea obține chiar victoria, care ne-ar fi îngropat șansele de calificare, dar Tătărușanu s-a opus la ocazia lui King, din minutul trei al prelungirilor. S-a terminat 1-1 și România a ajuns la şapte meciuri consecutive fără victorie în faţa Norvegiei, având cinci egaluri şi două eşecuri.