Clujul are trei vice-campioni balcanici

România a cucerit 29 de medalii la Campionatele Balcanice de atletism pentru seniori, desfăşurate sâmbătă şi duminică pe Cluj Arena din Cluj-Napoca, 8 de aur, 14 de argint şi 7 de bronz. După 13 medalii obţinute sâmbătă (3-6-4), românii au câştigat alte 16 duminică (5-8-3), în ultima zi a întrecerilor. În clasamentul pe medalii, România a ocupat locul al treilea, după Ucraina și Turcia. Ucraina a cucerit 12 medalii de aur, 13 de argint și șapte bronz, în vreme ce Turcia a obținut nouă medalii de aur, două de argint și zece de bronz.

La ediţia a 73-a a Campionatelor Balcanice în aer liber au participat aproximativ 300 de sportivi din 12 ţări, România aliniind 64 de sportivi. Competiția i-a avut ca și oaspeți de onoare pe Lord Sebastian Coe – președintele World Athletics, pe Dobromir Karamarinov – președintele Federației Bulgare de Atletism, al Asociației Balcanice a Federațiilor de Atletism, prim-vicepreședinte al European Athletics, actualmente, președinte interimar al acestui for, și pe Ionuț Stroe, ministrul tineretului și sportului din țara noastră. Dintre sportivii Universității Cluj, Robert Parge a fost al cincelea în finala probei de 400 de metri, pînsă s-a revanșat punând umărul la medalia de argint câștigată de ștafeta de 4×400 de metri a României. Sportivul Universității Cluj a alergat în primul schimb și i-a predat ștafeta lui Mihai Răzvan Vaisliu. În celelalte două schimburi au alergat Vlad Dulcescu și Mihai Cristian Pîslaru. Echipa noastră a smuls argintul în dauna Ucrainei, pentru 35 de sutimi de secundă. Totuși, cel mai notabil rezultat obținut de sportivii Universității Cluj este al Cameliei Gal, care a obținut un titlu de vice-campioană balcanică la 200 de metri. Performanța Cameliei este mai prețioasă decât al lui Robert Parge, întrucât a fost obținută individual. Camelia Gal a mai obținut o medalie de argint cu ștafeta României de 4×400 de metri, sportiva Universității alergând în ultimul schimb. Din componență a făcut parte și Sanda Belgyan, care a alergat în cel de-al treilea schimb. Aceasta este a doua medalie a Sandei, după bronzul deja amintit, obținut sâmbătă, la 400 de metri garduri.