Clujeanca Bianca Răzor, campioană europeană de tineret

În vîrstă de 21 de ani, sportiva legitimată la CSS Viitorul Cluj, a cucerit, sîmbătă seară, medalia de aur în proba de 400 de metri plat din cadrul Campionatului European de atletism pentru tineret, desfăşurat la Tallin (Estonia), care s-a încheiat duminică. Bianca a alergat la fel de…tare ca şi în semifinale şi a obţinut exact acelaşi timp, 51,31 secunde, care i-a adus şi calificarea la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Acest 51,31 reprezintă nu doar un personal best, ci şi cel mai bun timp al sezonului. În urma Biancăi s-au clasat rusoaica Ekaterina Renzina (care a reuşit un personal best de 51,51 secunde) şi poloneza Patricia Wicyskiewicz, care au intrat în posesia medaliilor de argint, respectiv bronz. Pe poziţiile patru şi cinci s-au clasat britanicele Seren Davies Bundy şi Kirsten McAslan. Bianca Răzor a alergat pe culoarul al patrulea şi graţie unui start foarte bun a condus cursa da capo al fine. În 2011, sportiva clujeană cîştiga, pe acelaşi stadion din Tallin, medalia de aur la Campionatul European rezervat juniorilor. În palmaresul Biancăi mai figurează o medalie de argint cucerită în aceeaşi probă de 400 de metri la Jocurile Olimpice pentru tineret de la Singapore, din 2010, o medalie de bronz cîştigată cu ştafeta, la aceeaşi competiţie, o medalie de bronz, cucerită în 2010, la Campionatul Mondial de juniori de la Moncton (Canada) şi un argint adjudecat în 2013, la europeanul de juniori de la Rieti (Italia).
Să mai scriem că Sanda Belgyan, atletă legitimată la Clubul Sportiv Universitatea Cluj, a ocupat locul 8 în finala probei de 400 de metri plat din cadrul Universiadei de la Gwangju. Clujeanca a fost înregistrată cu timpul de 53,36 secunde, mult  mai slab decît în calificări (52,88). Proba a fost cîştigată de sud-africana Justine Palframan, înregistrată cu timpul de 51,27 secunde. La ora la care scriem aceste rînduri, România ocupă locul 25 în clasamentul pe medalii, cu şase medalii cîştigate, din care una de aur, trei de argint şi două bronz. Pe primul loc în acest clasament se află Coreea de Sud, cu 85 de medalii, din care 36 de aur. Delegaţia Rusiei a cîştigat cele mai multe medalii, 103, dar numai 29 de aur.