Baschet / „U” BT Cluj s-a calificat în „careul de ași”

„U” Banca Transilvania Cluj a încheiat, miercuri, seria cu Steaua București, din „sferturile” de finală ale play-off-ului Ligii Naționale de baschet masculin, după ce s-a impus, în deplasare, cu 69-66, în meciul al treilea și s-a calificat în semifinalele competiției cu scorul general de 3-0. După un prim „sfert” echilibrat, încheiat 17-17, clujenii au controlat cu autoritate „sfertul” al doilea, pe care l-au câștigat odiferență de nouă puncte, scor 21-12, întrând la pauza mare în avantaj. Cu bateriile încărcate, Steaua a jucat mai bine în „sfertul” al treilea și a menținut suspansul, apropiindu-se la patru puncte înaintea ultimului asalt. Cele două echipe au jucat în ultimul „sfert” cu garda jos și astfel am putut vedea 55 de puncte. „Roș-albaștri”s-au impus cu 23-22, dar n-a fost suficient pentru a evita o nouă înfrângere și implicit eliminarea. Principalii marcatori ai „studenților” au fost americanii Kyndall Dykes și Darrin Dorsey, cu 21, respectiv 13 puncte. Jucând aproape șapte minute, David Vida nu și-a trecut numele pe lista marcatorilor, iar Jason Washburn, Rolland Torok și Kuti Nandor au evoluat sub așteptări. Să mai scriem că Universitatea n-a avut un procentaj excepțional la aruncările de la distanță, marcând doar patru coșuri de trei puncte, din 17 tentative. Cele patru coșuri au fost înscrise de Kuti Nandor, Dykes, Torok și Calnicenco. „Sunt mulțumit de faptul că am încheiat seria în minim de meciuri, ceea ce constituie un avantaj pentru noi, dar mă îngrijorează momentele de relaxare, or pe fondul acesteia le-am permis steliștilor să se apropie după pauza mare. Puteam să tranșăm partida mai devreme și să ne distanțăm decisiv, dar am „preferat” să trăim periculos finalul, pe care noi l-am făcut dificil. În egală măsură, mă îngrijorează procentajele modeste la aruncările de la distanță, precum și la libere. Nu pot să nu remarc prestația apărării. Steaua nu a reușit să treacă de bariera celor 70 de puncte în nici unul din cele trei meciuri, ceea ce nu e puțin lucru.