Baschet. LN/m – 6 UBT – Poli Iaşi 89:60 (45:30). Victorie de locul 1 pentru UBT. Pregătiri pentru întâlnirea cu Dinamo Tbilisi

Cluj-Napoca, 11 noiembrie, Sala Polivalentă, spectatori 2570 * UBT – Poli Iaşi 89:60 (27:21, 18:9, 13:20, 31:10)
UBT : Gray (3r/5a), Sakic 14 (9r/5a), Watson 11 (1r/4a), Mureşan 6 (1r/1a), Barro 4 (4r), Kariniauskas 12 (1r/3a), Calnicenco 7 (6r/3a), Torok 22 (8r), Kromah 10 (2r/1a), Vida 3 (1r/1a), antrenori Mihai Silvăşan/principal, Dorin Pintea, Branko Cuic/secunzi
Poli Iaşi : Balogun 15, Vatra 10, Popa 4, Tsintsade 4, Cyelanovic 2, Roberts 13, Keely 9, antrenor Ioannis Tsirogiannis
etapa a 7 – a, 2 decembrie : UBT – CSM Oradea
Prea multe nu sunt de spus. Poli Iaşi părea un adversar uşor de trecut, nu a fost chiar aşa, sfertul III fiind dovada cea mai bună a faptului că ieşenii pot mai mult, mult mai mult.
UBT a condus ‘ostilităţile’ de la bun început, să amintesc numai faptul că după primele două sferturi, elevii lui Mihai Silvăşan aveau un concludent 24:16 la recuperări, un 13:5 la pase decisive, plus o evoluţie a scorului în favoarea lor. Două egalităţi (2:2, 17:17) şi o revenire în sfertul III sunt singurele momente ieşene. În rest, pe teren a fost numai UBT, într-o partidă oficială, dar şi de antrenament dacă luăm în calcul etapa europeană, asupra căreia mă voi şi concentra în rândurile ce urmează.

FIBA Europe Cup – 5
UBT – Dinamo Tbilisi
miercuri, 15 noiembrie, 19. 00, Sala Polivalentă
Au mai rămas două etape, extrem de importante pentru cele patru echipe ale grupei E.
UBT are şansa unei noi victorii (şi poate chiar una la scor), adversarul georgian fiind unul modest. Victoria de miercuri trimite UBT în faza următoare a competiţiei.
În cealaltă partidă a grupei, Lukoil Academic Sofia (locul 3/6p) – Istanbul BBSK (locul 2/7 puncte), derbiul grupei practic. O victorie a celor de la Istanbul închide seria. O victorie a celor de la Lukoil amână deznodământul pentru ultima etapă, cea din 22 noiembrie. Iată de ce UBT este obligată să câştige miercuri. Tbilisi, locul 4 cu 4 puncte, sunt ieşiţi din cursă, indiferent de ce se mai întâmplă.