Baschet Cupa României/f – optimi SCM Craiova – “U” Cluj 56:77

Calificare fără emoţii pentru “U” Cluj

Rezultatele partidelor din retur, 24 septembrie : ACS Sepsi Sf. Gheorghe – Municipal Tîrgovişte 146:133 (60:73; 86:60), CSBT Alexandria – Olimpia Braşov 135:126 (69:71; 66:55), Danzio Timişoara – Phoenix Galaţi 125:121 (67:55; 58:66), Nova Vita Tg Mureş – CSU Alba Iulia 120:201 (56:97; 64:104)), Rapid – CSM Satu Mare 129:164 (61:84; 68:80), ICIM Arad – UCSM Oradea 159:94 (83:43; 76:51)

SCM Craiova – “U” Cluj 56:77 (9:25, 12:21, 18:17, 17:14)

Cu scorul general de 145:106, “U” Cluj se califică în sferturile de finală ale Cupei României. Au punctat în întîlnirea din retur, Amber Jones 14, Vanesa Lache 2, Irina Gavrilă 15, Teodora Neagu 2, Gal Emese 6, Claudia Corbu 4, Annie Kassongo 13, Kristina King 15 şi Iulia Răileanu 6.

Din nou statistica meciului indică supeioritatea team – ului antrenat de Florin Covaciu : recuperări ofensive 32% : 40.5% * recuperări defensive 61.9% : 76.1% * recuperările echipei 44.1% : 55.9%

Programul sferturilor de finală este următorul :

CSM Satu Mare – CSU Alba Iulia

CSBT Alexandria – “U” Cluj

ICIM Arad – Phoenix Galaţi

Danzio Timişoara – Sepsi Sf. Gheorghe

Beneficiara calificării în sferturi de finală din postura de best looser este echipa Phoenix Galaţi, aşa se explică prezenţa gălăţencelor pe tabloul sferturilor.

LNB/f – 1 Sîmbătă, 27 septembrie, 14.30, Sala sporturilor ‘Horia Demian’

U” Cluj – CSBT Alexandria

Debutează şi Liga Naţională feminină. “U” Cluj întîlneşte una dintre favoritele competiţiei, CSBT Alexandria. Rezultatele din Cupa României, ne îndreptăţesc să afirmăm că “U” Cluj poate avea evoluţia care să entuziasmeze, o victorie fiind posibilă.