Alexandru Păun, de la CFR Cluj, a marcat pentru naţionala de tineret

• Naţionala de tineret a României a învins Armenia cu scor de neprezentare, în primul meci din preliminariile Campionatului European din 2017. Pe lista marcatorilor şi-a trecut numele şi atacantul de la CFR Cluj, Alexandru Păun , care a fost integralist.

Naţionala de tineret a României a început cu dreptul campania de calificare la Campionatul European din 2017, învingînd echipa similară a Armeniei, într-un meci disputat miercuri seară la Tg. Mureş, pe stadionul „Trans Sil” şi contînd pentru grupa a 5-a, din care mai fac parte Ţara Galilor, Bulgaria, Danemarca şi Luxemburg. Micii tricolori, antrenaţi de clujeanul Cristian Dulca, s-au impus cu scor de forfait, 3-0. România a deschis scorul după 16 minute de la startul partidei, prin Puşcaş, care a marcat din apropiere, după o pasă primită de la ceferistul Alexandru Păun. Rolurile s-au inversat la cel de-al doilea gol al gazdelor, marcat după alte 16 minute, de Păun, din pasa lui Puşcaş. Scorul final a fost stabilit în prelungiri, de Tănase. În afara lui Alexandru Păun, care a fost integralist, Cristi Dulca l-a mai convocat de la CFR Cluj şi pe Vereş Szilard. Din lotul României a făcut parte şi Ionuţ Neag, de la rivala locală a feroviarilor, Universitatea Cluj. Acesta a intrat pe teren în minutul 51, în locul lui Bogdan Ţîru, care s-a accidentat grav la genunchi. România a evoluat în formula: Cojocaru –Manea, Ţîru, Boldor, Filip – Nedelcu, Tăbăcariu, Bumba, Mitriţă – Păun, Puşcaş. „Sînt foarte mulţumit atît de rezultat, cît mai ales de prestaţia echipei noastre, bună în condiţiile unui teren greu. Era foarte important să începem această campanie cu dreptul, iar acest succes ne dă încredere şi ne ambiţionează. Contează şi că nu am primit gol. Am avut o primă repriză consistentă, cu multe faze de poartă şi cred că am mai fi putut înscrie în afara celor două goluri. În partea a doua am fost mai economicoşi şi ne-am lăsat dominaţi teritorial. Cred că băieţii n-au mai avut motive să forţeze şi au preferat să-şi dozeze efortul. Mă îngrijorează accidentarea lui Ţîru în perspectiva următoarelor jocuri. Sper să nu fie ceva grav” a declarat Cristi Dulca.