100 de copii s-au întrecut la Iclod la „Cupa Voinicul de pe Someş” la lupte libere

Să vezi  şi să nu crezi! La o competiţie  amicală de lupte libere organizată de Asociaţia Judeţeană de Lupte Cluj şi Primăria comunei Iclod  au participat nu mai puţin de 100 de copii din judeţele Bistriţa- Năsăud, Cluj şi Mureş. Să mai spunem că viitorul sportului cu lupte de la noi din ţară   este asigurat. Jos cu pălăria faţă de antrenorul gherlean Valentin Sătmărean, care a avut iniţiativa de a organiza acest concurs tradiţional de sfârşit de an, ajuns la ediţia a IV-a. Desfăşurată în sala de sport a Şcolii Gimnaziale Iclod întrecerea a reunit luptători din Beclean, Reghin, Gherla, Iclod, Livada, Jucu şi Apahida. Timp de trei ore s-au derulat 80 (!) de meciuri, unul mai palpitant decât celălalt. Cel mai mic concurent a fost gherleanul, Şerban Pop (7ani), elev în clasa a I-a a Şcolii Gimnaziale nr.1, care practică acest sport de un an chiar sub coordonarea tehnicianului Valentin Sătmărean şi care a ocupat locul II  în cadrul categoriei 25 kg. Cel mai experimentat luptător care a evoluat la această frumoasă competiţie a fost elevul clasei a VIII-a a Şcolii Gimnaziale Livada, Florin Dreve (85.kg.),  campion naţional la cadeţi.  . Nu avem spaţiul necesar să-i înşirăm pe toţi cei 100 de participanţi, dar atâta putem sublinia că peste 5-6 ani mulţi dintre ei pot deveni campioni. Asta au scos în evidenţă şi specialiştii Asociaţiei Judeţene de Lupte Cluj, prezenţi la festivitatea  de premiere.

Concursul de lupte libere „Voinicul de pe Someş” a fost onorat şi de prezenţa primarului comunei Iclod,  domnul  Emil Pârţoc, susţinătorul tuturor competiţiilor sportive organizate în zonă.