„U” Cluj începe returul cu o nouă remiză

Universitatea Cluj nu a reușit să obțină decât un punct în debutul părții secunde de campionat. „Șepcile roșii” au obținut o nouă remiză, al șaptelea rezultat de 1-1 din acest sezon, de această dată cu CSM Reșița, formație care în tur s-a impus în fața clujenilor cu 2-0.

CSM Reșița a deschis scorul după 20 de minute de joc în care cele două formații nu au fost incisive în atac. Telcean și Rafa Miranda, resectiv Cristea s-au apropiat de porțile adverse însă au fost cu toții departe de a înscrie. Daniel Ene a fost cel care a modificat tabela pentru prima oară, în urma unui corner la care Dur-Bozoancă a respins greșit lovitura de cap a aceluiași Ene, iar atacantul oaspeților nu l-a mai iertat a doua oară pe goalkeeper-ul Universității. La 10 minute distanță, clujenii au avut șansa egalării prin Alex Pop, care a driblat toată apărarea adversă, însă bara porții apărată de Horvat a stat în calea fericirii „Studenților”. Trei minute mai târziu, reșițenii puteau să răzbune ocazia avută de gazde însă portarul brașovean dintre buturile lui „U” a deviat in-extremis în transversală un șut superb al lui Danci, care putea înscrie golul sezonului în Liga 2. Faza s-a încheiat, totuși, cu reluarea lui Velici milimetric pe lângă bară, la colțul lung, fapt care l-a enervat la culme pe Daniel Ene, aflat singur în fața porții, egoismul lui Velici suflându-i din palmă șansa dublei. Prima repriză s-a încheiat cu o nouă ratare a „Studenților”, la o lovitura liberă de la aproximativ 25 de metri, când Gavra a trimis pe direcția portarului advers, acesta din urmă respingând mingea în lateral, iar „U” a intrat „la cabine” cu handicap pe tabelă. După pauză, a venit și egalarea pentru clujeni, mai exact în minutul 64, după o fază asemănătoare cu cea de la primul gol. Rafa Miranda a centrat perfect din corner în centru careului reșițenilor, de unde Victor Dican, scăpat din marcaj, a trimis pe jos pe lângă Horvat. Universitatea a încercat să-i facă fericiți pe puținii fani care au suportat frigul de pe „Cluj Arena”, însă nu a mai reușit să se apropie periculos de poarta adversă până la finalul celor 90 de minute. Formația de pe locul 18 în clasament i-a pus, astfel, piedică Universității, care a coborât o poziție, până pe 12. Clujenii au 24 de puncte după 19 meciuri, dintre care 9 au fost rezultate de egalitate, meciul de sâmbătă după-amiază fiind al patrulea consecutiv din care clujenii obțin doar un punct. Adrian Falub a trimis în teren următorul „prim 11”: Dur-Bozoancă – Inacio Miguel, Telcean, Art. Crăciun, Tiago Gomes (Taub 46′) – Andre Ceitil (Guedj 46′), Dican, Rafa Miranda – Al. Pop, Gavra (cpt.), Nic. Pîrvulescu (Vl. Mihalcea 80′).