Tenis / Serena Williams bifează a doua finală consecutivă de Grand-Slam

• Naomi Osaka este prima japoneză care ajunge într-o finală de Mare-Șlem și a doua asiatică, după chinezoaica Na Li, campioană la Roland Garros și Australian Open.

Numărul 26 în clasamentul WTA la startul US Open-ului, Serena Williams a acces, în noaptea de joi spre vineri, în finala turneului nord-american, după ce a învins-o pe Anastasia Sevastova, locul 18 mondial. Serena s-a impus în două seturi, scor 6-3, 6-0, după doar o oră și șase minute de la primul serviciu. Setul al doilea a durat 27 de minute. Paradoxul face că învingătoarea a făcut mai multe erori neforțate, scorul la acest capitol fiind 20-12, însă americanca a avut nu mai puțin de 31 de lovituri direct câștigătoare, față de cele numai zece ale învinsei. În drumul spre semifinale, Sevastova le-a eliminat pe Elina Svitolina și Sloane Stephens, jucătoare cu pretenții la finală. De șase ori campioană la US Open, în 1999, 2002, 2008, 2012, 2013 și 2014, Serena s-a calificat pentru a noua oară în ultimul act la Flushing Meadows. Americanca are un palmares de 89 de victorii și doar 11 înfrângeri la cel de-al patrulea Grand-Slam al sezonului. Ea țintește al 24-lea titlu de Mare-Șlem la simplu. Serena tocmai a egalat-o pe Steffi Graf la numărul de finale de Grand-Slam jucate la simplu, ambele având câte 31. Lideră la acest capitol este Chris Evert, cu 34 de finale disputate. Serena este jucătoarea cu cele mai multe victorii în turneele de Mare-Șlem, respectiv 331. Următoarea jucătoare în activitate în acest clasament este sora acesteia, Venus Williams, cu 266 de victorii. Venus este lideră la numărul de apariții în turneele majore, respectiv 79. Pentru al șaptelea titlu la US Open, Serena se va bate cu japoneza Naomi Osaka, care a învins-o pe Madison Keys, scor 6-2, 6-4. Este prima victorie obținută de niponă în patru meciuri cu Madison Keys. Dacă câștigă finala cu Serena Williams, Naomi Osaka va deveni prima jucătoare din Japonia care se impune într-un turneu de asemenea anvergură, respectiv a doua asiatică, după chinezoaica Na Li, campioană la Roland-Garros în 2011 și la Australian Open în 2014. Finala Serena Williams – Naomi Osaka se joacă sâmbătă, de la ora 23. Cele două s-au mai întâlnit o dată, chiar în acest an, în luna martie, la Miami, iar Osaka s-a impus în două seturi.