Tenis / Halep joacă sâmbătă pentru calificarea în turul patru

• Dacă trece de Su Wei Hsieh, Simona se va califica pentru a patra oară în „optimile” Grand-Slam-ului londonez, unde ar urma să joace cu învingătoarea meciului Dominica Cibulkova – Elise Mertens. Pentru „sferturi” se prefigurează un duel cu letona Jelena Ostapenko.

Simona Halep a confirmat calculele hârtiei şi s-a calificat fără emoţii în turul al treilea, după ce a învins-o, în două seturi, scor 7-5, 6-0, pe chinezoaica Saisai Zheng. Meciul dintre cele două a durat o oră şi 18 minute, iar românca a reuşit 20 de lovituri direct câştigătoare, faţă de cele 11 ale asiaticei, pe care a mai dovedit-o în 2015, la Shenzen. Pentru un loc în turul al patrulea, numărul 1 mondial se va bate cu Su Wei Hsieh, din Taipei, aflată pe locul 48  WTA. Halep şi Hsieh s-au mai înfruntat în urmă cu cinci ani, la Cincinnatti, iar prima s-a impus în trei seturi. Dacă o elimină pe Hsieh, pe Simona o aşteaptă un duel în „sferturi” cu Dominica Cibulkova sau Elise Mertens.

Finalistul de anul trecut a fost eliminat

Proaspăt câştigător al turneului de la Queens, disputat pe iarbă, în avanpremiera Wimbledon-ului, croatul Marin Cilic, cap de serie numărul 3, finalist al turneului londonez în 2017, a fost eliminat în turul al doilea, de argentinianul Guillermo Pella, locul 82 în clasamentul ATP. Out-sider pe hârtie, sud-americanul a reuşit un come-back de senzaţie de la 0-2 la seturi şi s-a impus cu 1-6, 3-6, 6-4, 7-6, 7-5, după trei ore şi 14 minute de la primul serviciu. Cilic a condus cu 3-1 în setul al patrulea, dar şi-a pierdut concentrarea şi în ciuda valorii şi experienţei superioare adversarului a trebuit să se recunoască învins. Cilic a servit 27 de aşi, dar a făcut nu mai puţin de opt duble greşeli. În egală măsură, croatul a avut 60 de lovituri direct câştigătoare, cu 33 mai mult decât Pella, însă învinsul a făcut 63 de erori neforţate, faţă de cele numai 18 ale învingătorului. A fost abia a doua întâlnire dintre Cilic şi Pella în circuitul ATP, după cea de la US Open, din 2015, când europeanul s-a impus în minim de seturi. În vârstă de 29 de ani, Cilic nu a mai părăsit atât de devreme Wimbledon-ul din 2013, când a fost eliminat tot în turul al doilea.

O altă mare surpriză este şi eliminarea elveţianul Stan Wawrinka, care n-a confirmat victoria cu bulgarul Grigor Dimitrov, din runda inaugurală. Wawrinka a fost învins de italianul Thomas Fabbiano, locul 133 mondial. Jucătorul italian s-a impus cu 7-6, 6-3, 7-6. Wawrinka a condus cu 6-2 în tie-break-ul primul set şi a irosit patru mingi de set. De asemenea, elveţianul a avut şansa de a trimite meciul în prelungiri, dar a ratat alte două mingi de set în tie-break-ul celui de-al treilea act. Campion la Australian Open, Roland Garros şi US Open, Wawrinka nu a depăşit niciodată faza „sferturilor” de finală la Wimbledon.

Unul din meciurile tari ale turului trei se anunţă cel dintre favoritul gazdelor, Kyle Edmund, şi sârbul Novak Djokovic. Ultima confruntare dintre cei doi, disputată în mai, la Madrid, pe zgură, a fost câştigată de britanic, în trei seturi. Nu lipsită de interes se anunţă şi disputa dintre Kei Nishikori şi Nick Kyrgios.