Tenis / Halep e în „optimi” la Indian Wells

Numărul 1 mondial, Simona Halep s-a calificat duminică noapte în „optimile” de finală ale turneului de la Indian Wells, după ce a eliminat-o pe americanca Caroline Dolehide, numărul 165 în clasamentul WTA, în faţa căreia reprezentanta noastră a revenit de la 0-1 la seturi. Simona a avut o prestaţie modestă în primul set, în care a câştigat doar un singur game şi pe care l-a cedat după 33 minute. Exceptând primul game, în care a irosit nu mai puţin de cinci mingi de break, Halep a mai câştigat un singur punct pe serviciul adversarei. În setul al doilea, a fost rândul româncei să salveze şase mingi de break în game-ul al treilea. Liderul WTA a condus cu 4-2 şi 5-3, dar Dolehide a revenit la 5-5 şi a trimis setul în tie-break, pe care jucătoarea noastră l-a dominat. Aşa se face că meciul a avut nevoie de set decisiv. Cu energia terminată, Dolehide n-a mai avut răspuns la loviturile Simonei, iar aceasta din urmă a defilat spre victorie. Halep s-a impus cu 1-6, 7-6, 6-2, după două ore şi nouă minute de la primul serviciu. Pentru un loc în „sferturi”, Simona se va bate cu Qiang Wang, din China, numărul 55 mondial. Asiatica a eliminat-o pe Kristina Mladenovic şi se anunţă o adversară dificilă pentru Halep. Meciul va avea loc marţi, dar nu mai devreme de ora 20 şi poate fi urmărit în direct prin intermediul canalului digi sport. Vondrousova sau Petra Martic o aşteaptă pe Halep în „sferturi”.