Teatrul Naţional Cluj – Napoca

Gala Premiilor UNITER 2019

luni 13 mai, 22. 00

După Bucureşti, Sibiu, Oradea, Alba Iulia,…, Clujului îi revine onoarea găzduirii celei de a XXVII – a ediţii UNITER. Gală aniversară dacă ne gândim la cei 100 de ani de Teatru Naţional clujean.

Senatul UNITER şi-a făcut publice premiile de excelenţă, respectiv nominalizările pentru anul teatral 2018. Să vedem cine intră în cursa premiilor… Juriul final este format din Vlad Ivanov, Doina Modola, Maia Morgenstern, Cristian Pepino şi Viorica Petrovici.

Debut

* Florin Aioane, pentru rolul Euphemos din spectacolul ‘Medea`s Boys’, dramaturgia Ionuț Sociu și fragmente din „Medeea” de Euripide, regia Andrei Măjeri la Apollo111, București

* Blanca Doba, pentru rolul ‘Teo’ din spectacolul “Fata Morgana” de Dumitru Solomon, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Dramaturgilor Români, București

* Andreea Tecla și Mădălina Niculae, pentru scenografia spectacolului ‘R.U.R’ de Karel Čapek, regia Vlad Cristache la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu, secția germană

Critică de teatru

Oltița Cîntec, Călin Ciobotari, Cristina Modreanu

Scenografie

* Dragoș Buhagiar, pentru scenografia spectacolului ‘Povestea prințesei deocheate’, scenariul de Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu * Adriana Grand, pentru scenografia spectacolului ‘Zbor deasupra unui cuib de cuci’ de Dale Wasserman, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Metropolis, București

* Cosmin Florea, pentru scenografia spectacolului ‘Pădurea spânzuraților’, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

Actriţă în rol secundar

* Natalia Călin, pentru rolul ‘Doamna Bologa’ din spectacolul ‘Pădurea spânzuraților’, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

* Sabrina Iașchevici, pentru rolul ‘Mașa’ din spectacolul ‘Pescărușul’ de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București

* Mirela Oprișor, pentru rolul ‘Stella’ din spectacolul ‘Un tramvai numit dorință’ de Tennessee Williams, regia Claudiu Goga la Teatrul Metropolis, București

Actor în rol secundar

* Richard Balint, pentru rolul ‘Mr. Lockhart’ din spectacolul ‘Navigatorul’ de Conor McPherson, regia Cristian Juncu la Teatrul Național Târgu Mureș – Compania „Liviu Rebreanu”

* Alexandru Jitea, pentru rolul ‘Mitch’ din spectacolul ‘Un tramvai numit dorință’ de Tennessee Williams, regia Claudiu Goga la Teatrul Metropolis, București

* Ionuț Vișan, pentru rolul ‘Medvedenko’ din spectacolul ‘Pescărușul’ de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București

Actriţă în rol principal

* Claudia Ieremia, pentru rolul ‘Arkadina’ din spectacolul ‘Pescărușul’ de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București

* Ofelia Popii, pentru rolurile ‘Seigen’ și ‘Shinnobu Sota’ din spectacolul ‘Povestea prințesei deocheate’, scenariul Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

* Ana Ularu, pentru rolul ‘Marianne’ din spectacolul ‘Constelații’ de Nick Payne, regia Radu Iacoban la Teatrul ACT, București

Actor în rol principal

*Andrei Huțuleac, pentru rolul ‘Randle P. McMurphy’ din spectacolul ‘Zbor deasupra unui cuib de cuci’ de Dale Wasserman, direcția de scenă Victor Ioan Frunză la Teatrul Metropolis, București

* Emilian Oprea, pentru rolul ‘Trigorin’ din spectacolul ‘Pescărușul’ de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București

* Alexandru Potocean, pentru rolul ‘Apostol Bologa’ din spectacolul ‘Pădurea spânzuraților’, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

Cea mai bună regie

*Alexandru Darie, pentru regia spectacolului ‘Coriolanus’ de William Shakespeare la Teatrul Bulandra, București

* Victor Ioan Frunză, pentru regia spectacolului ‘Zbor deasupra unui cuib de cuci’ de Dale Wasserman la Teatrul Metropolis, București

* Tompa Gábor, pentru regia spectacolului ‘Neguțătorul din Veneția’ de William Shakespeare la Teatrul Maghiar de Stat Cluj

Cel mai bun spectacol

* ‘Pădurea spânzuraților’, după Liviu Rebreanu, scenariul, regia și universul sonor Radu Afrim la Teatrul Național „I.L. Caragiale” din București

* Pescărușul de A.P. Cehov, regia Andrei Șerban la UNTEATRU, București

* Povestea prințesei deocheate, scenariul de Silviu Purcărete inspirat din „Sakura Hime Azuma Bunshô” de Tsuruya Nanboku al IV-lea, regia Silviu Purcărete la Teatrul Național „Radu Stanca” Sibiu

Spectacol de teatru TV

* ‘Apostolul Bologa’, adaptarea după ‘Pădurea spânzuraților’ de Liviu Rebreanu, regia Dominic Dembinski, producție a Societății Române de Televiziune (Casa de Producţie TVR

* ‘Circul Matteo’, scenariul Adrian Lustig, regia artistică Alexandru Lustig, producție a Societății Române de Televiziune (Casa de Producție a TVR)

* ‘Dezertorul’, după Mihail Sorbul, adaptarea pentru televiziune și regia Silviu Jicman, producție a Societății Române de Televiziune (Casa de Producție a TVR)

Teatru radiofonic

* Lupoaica’ de Giovanni Verga, adaptarea radiofonică Domnica Țundrea, regia artistică Vasile Manta, producție a Societății Române de Radiodifuziune

* Pădurea spânzuraților’ de Liviu Rebreanu, dramatizarea radiofonică și regia artistică Gavriil Pinte, producție a Societății Române de Radiodifuziune

* ‘UNDEva în ’28 de Ilinca Stihi (ep. 1-11), regia artistică Ilinca Stihi, producție a Societății Române de Radiodifuziune

Premiul de Excelenţă: UNITEATRU

Premiul pentru întreaga activitate: Maia Morgenstern, Florin Piersic, Cristian Pepino (regizor), Nina Brumuşilă (scenograf), Doina Papp (critică şi istorie teatrală)

Premii Speciale: Decebal Marin (regizor, teatru de păpuşi şi marionete), Marius Mihalache (compozitor), Andreea Gavriliu (mişcare scenică), Florica Ichim (critic şi istoric de teatru), Facultatea de teatru şi film din cadrul Universităţii Babeş – Bolyai Cluj – Napoca

Juriul de nominalizări a fost alcătuit din Monica Andronescu, Oana Borş şi Mircea Morariu.

Demostene ŞOFRON

Articole din aceeasi categorie

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *