Rugby / România, victorie cu punct bonus ofensiv

„Cluj Arena” s-a făcut…groapă sub greutatea celor 30 de jucători ai reprezentativelor României şi Germaniei, care s-au aflat faţă în faţă, la sfârşitul săptămânii trecute, într-un meci contând pentru prima etapă din cadrul Cupei Europei pe Naţiuni, a doua competiţie rugbystică ca valoare după Turneul Celor 6 Naţiuni. Disputată la concurenţă cu meciurile de tenis din cadrul Cupei Federaţiei, confruntarea de pe „Cluj Arena” n-a adunat foarte multă lume în tribune. Favorită pe hârtie, România şi-a confirmat statutul şi s-a impus cu 85-6, înregistrând cea mai categorică victorie în istorica confruntărilor cu Germania. Rugby-ul este disciplina sportivă, singură după ştiinţa mea (dar s-ar putea să mă înşel), la care ţinem Germania la respect. „Stejarii” au marcat nu mai puţin de 13 eseuri, primul după numai cinci minute de la startul partidei, prin Fakaosilea. Nemţii n-au găsit drumul spre buturile României, iar cele numai şase puncte le-au marcat din două lovituri de pedeapsă. În următorul joc, programat pe 18 februarie, reprezentativa noastră va înfrunta, în deplasare, la Madrid, reprezentativa Spaniei, care a învins Rusia cu 20-13 într-un meci în care toate cele 33 de puncte au fost înscrise în prima repriză. Într-un alt meci, Georgia, principala favorită la câştigarea competiţiei, a demolat Belgia, la Tbilisi, impunându-se cu 47-0, scor care ne scuteşte de alte comentarii.

Anglia a câştigat derby-ul cu Ţara Galilor

În cel mai interesant meci al etapei a doua din cadrul Turneului Celor 6 Naţiuni, Anglia a primit, pe „Twickenham”, vizita Ţării Galilor, într-un clasic al rugby-ului european. Deţinătoarea la zi a titlului şi-a valorificat avantajul terenului propriu şi statutul de favorită, impunându-se cu 12-3, după o partidă care, aşa cum era de aşteptat, a stat sub semnul echilibrului. Anglia a marcat două eseuri, dar n-a reuşit să obţină şi punctul bonus ofensiv. În schimb, galezii au intrat în posesia punctului bonus defensiv. Într-un alt meci, Irlanda a surclasat Italia, la Dublin, de care a dispus cu 56-19, după o primă repriză de coşmar pentru oaspeţi, care au încasat 28 de puncte, fără să puncteze pe tabela de marcaj. Gazdele au culcat de şase ori „ovalul” în terenul de ţintă advers. Irlanda şi Anglia ocupă primul loc al clasamentului, cu câte 9 puncte. Etapa viitoare, pe 23 şi 24 februarie, programează partidele Irlanda – Ţara Galilor, Scoţia – Anglia şi Franţa – Italia.