Rugby / CSM Bucureşti a plecat de la Cluj cu trofeul Cupei României

Terenul din Parcul Sportiv „Iuliu Haţieganu” a găzduit, la sfârşitul săptămânii trecute, finala ediţiei 2017-2018 a Cupei României la rugby, pe care şi-au disputat-o CSM Ştiinţa Baia Mare şi revelaţia CSM Bucureşti. Favorită pe hârtie, echipa zimbrilor a fost învinsă  cu 27-26, după prelungiri. Scorul la finalul celor 80 de minute regulamentare a fost egal, 19-19. Victoria bucureştenilor este cu atât mai surprinzătoate dacă avem în vedere că Ştiinţa Baia Mare a condus cu 16-9 şi a lăsat impresia că deţine controlul partidei.  Băimărenii s-au aflat la conducere şi în prelungiri, scor 26-22, dar au gestionat ca nişte amatori finalul, iar CSM Bucureşti a găsit drumul spre buturile adverse, marcând eseul câştigător Sioeli Lama. CSM Bucureşti a arătat că victoria cu Timişoara Saracens, echipă care a câştigat precedentele trei ediţii ale Cupei României, n-a fost întâmplătoare. CSM Bucureşti este a 21-a echipă care îşi trece numele pe lista câştigătoarelor Cupei României la rugby. Echipa cu cele mai multe trofee în această competiţie de tradiţie a sportului cu balonul oval din ţara noastră este Steaua Bucureşti, de 14 ori învingătoare. Urmează rivala Dinamo, cu 11 trofee, însă ultimul cucerit în urmă cu zece ani.