România a cucerit 27 de medalii la balcaniada de pe „Cluj Arena”

• Exact 253 de sportivi (104 la feminin și 149 la masculin) reprezentând 15 țări au participat la a 49-a ediție a Campionatului Balcanic de atletism pentru juniori 1, care s-a desfășurat preț de două zile la Cluj-Napoca. România a obținut opt titluri balcanice și a terminat pe poziția secundă în clasamentul pe medalii, după Turcia, dar a fost prima în ierarhia pe puncte. Din totalul națiunilor participante, numai Georgia nu a punctat în clasamentul pe medalii. Au fost consemnate trei recorduri naționale, între care și cel al românului Ionuț Alexandru Iconaru, în proba de 110 metri garduri. Printre partenerii evenimentului s-a aflat și Clubul Sportiv Universitatea Cluj, care împlinește în acest an centenarul.

A 49-a ediție a Campionatului Balcanic de atletism pentru juniori 1 s-a încheiat, miercuri seară, la Cluj, potrivit marilor reuniuni atletice cu finalele în probele de ștafetă 4×400 metri masculin și feminin. Finala feminină a fost câștigată de ștafeta Croației, cu timpul de 3:46,26, urmată de ștafetele României, Serbiei și Bulgariei. Din echipa noastră a făcut parte și Maria Scrob, sportivă având dublă legitimare, CS „U” Cluj și LPS Cluj-Napoca. Aceasta a lergat în schimbul al treilea. În celelalte schimburi au alergat Georgiana Bianca Anton, Maria Izabela Timofei și Roxana Elena Ghiuță. Maria Scrob a luat startul și în proba de 400 metri plat, ocupând locul al patrulea, cu timpul de 57 de secunde și două sutimi. Proba a fost câștigată de grecoaica Noragia Catherine Johnson, care a acoperit tura de stadion în 55 de secunde și 64 de sutimi. Medaliile de argint și bronz le-au revenit reprezentantelor Croației și Serbiei. Și ștafeta masculină de 4×400 metri a fost adjudecată tot de Croația, urmată de România și Bulgaria, locul al patrulea revenind Bosniei-Herțegovina. Să mai scriem că tot în ultima zi, proba de 3000 metri masculin a adus la start șapte sportivi, între care și românul Daniel Gheorghe Rus. Acesta s-a clasat pe locul 5, proba fiind câștigată de israelianul Assaf Harari, urmat de turcii Islam Tasci și Mahsum Deger. Românul Răzvan Cărare a obținut medalia de bronz în finala probei de suliță, cu o aruncare de 65,50 metri.

Medalia de aur în această probă i-a revenit turcului Omer Faruk Avan, cu o aruncare de 68,71 metri, izbutită la a patra încercare. Grecul Gerasimos Kalogerakis, ocupantul locului secund, a fost lider după a treia serie de aruncări. În total, România a cucerit 27 de medalii, din care  opt de aur, prin Robert Cristian Breahna (100 metri plat), Cristian Gabriel Voicu (800 metri), Andrei Sterea (1500 metri), Alexandru Ionuț Iconaru (110 metri garduri), Daniela Vasile (3000 metri obstacole), Ioana Diana Țigănașu (disc), Ana Adela Stanciu (aruncarea ciocanului), Andrei Poci (decatlon), zece de argint, prin Maria Talida Sfârghiu (1500 metri), Mădălina Elena Sârbu (5000 metri), Andreea Mihaela Caracuda (110 metri garduri), Diana Ana Maria Ion (lungime), Bogdan Georgian Cioacă (triplusalt), Valentin Alexandru Andone (înălțime), Ioana Diana Țigănașu (greutate), ștafeta României de 4×100 emtri masculin (componența Țone – Roiban – Anton – Iconaru), ștafeta României de 4×400 metri feminin (componența Ghiuță – Timofei – Scrob – Anton), ștafeta României de 4×400 metri masculin (componența Făgăraș – Cuturean – Orza – Voicu) și nouă de bronz, prin Cristian Nicușor Roiban (100 metri plat), Nagy Păcurariu (3000 metri), Alin Ionuț Anton (110 metri garduri), Georgiana Cosmina Spiridon (3000 metri obstacole), Diana Ana Maria Ion (triplusalt), Fedrica Gabriela Apostol (înălțime), Răzvan Cărare (suliță), Constantin Zanfir (disc) și ștafeta României de 4×100 metri feminin (componența Anton – Ferenț – Boca – Caracuda). La evenimentul desfășurat pe „Cluj Arena” au participat aproximativ 253 de sportivi reprezentând 15 țări: România, Kosovo, Albania, Republica Moldova, Bosnia-Herțegovina, Serbia, Muntenegru, Georgia, Slovenia, Grecia, Macedonia de Nord, Turcia, Israel, Cipru și Croația.

Clasamentul final pe medalii*

1. Turcia – 28 medalii (11 aur – 11 argint – 6 bronz)