Potaissa Turda a câştigat Cupa Challenge

Potaissa Turda a pierdut, scor 26-27, returul cu AEK Atena, din finala Cupei Challenge, disputat duminică, în Grecia. Turdenii au intrat în posesia trofeului, după ce au câştigat manşa tur, disputată la Cluj-Napoca, la o diferenţă de 11 goluri, scor 33-22. Handbaliştii antrenaţi de Horaţiu Gal au dominat copios prima repriză a confruntării de la Atena, intrând la pauză cu un avantaj de şapte goluri, scor 18-11. Irimuş, Cântec şi compania au jucat repriza secundă cu frâna de mână trasă şi le-au permis elenilor să revină şi să obţină o victorie de palmares. Potaissa Turda a devenit a patra echipă românească care se impune în această competiţie, după Steaua Bucureşti, UCM Reşiţa şi HC Odorhei. Vă reamintim că turdenii au disputat finala Cupei Challenge şi în sezonul trecut, pe care au pierdut-o în faţa portughezilor de la Sporting Lisabona.