Natatie / Sarah Sjostrom – prima cu trei medalii de aur la invidual

• Sportiva suedeză poate fi egalată de italianca Simona Quadarella (dacă aceasta se impune la 400 de metri liber) şi de rusoaica Iulia Iefimova (dacă aceasta se impune în proba de 50 de metri bras).

După ce s-a impus în proba de 400 de metri liber, ucraineanul Mihailo Romanciuk a triumfat şi la 800 de metri, confirmând calculele hârtiei şi timpul înregistrat în calificări. Acolo unde românul Bogdan Andrei Scarlat a fost al 21-lea, în condiţiile în care în ultimul act au ajuns doar opt. Romanciuk, medaliat cu bronz în această probă în urmă cu doi ani, la europene de la Londra, l-a învins pe campionul continental en-titre, italianul Gregorio Paltrinieri. Medalia de bronz i-a revenit germanului Florian Wellbrock, sportiv în vârstă de 20 de ani, un nume nou în peisajul nataţiei. Ziua de joi i-a adus britanicului Adam Peaty a doua medalie de aur la individual, iar suedezei Sarah Sjostrom al treilea titlu continental la individual. Sjostrom este deocamdată singura cu trei medalii de aur câştigate la individual la europeanul de la Glasgow. După ce a bătut recordul mondial la 100 de metri bras, Adam Peaty s-a impus şi la 50 metri bras, fiind aproape de a corecta recordul mondial, pe care tot el îl deţine şi pe care l-a stabilit pe 25 iulie anul trecut, la Budapesta. Peaty s-a aflat la doar 15 sutimi de secundă de un nou record mondial. Pe locul secund s-a clasat italianul Fabio Scozzoli, care în urmă cu doi ani a fost al patrulea. Slovenul Peter John Stevens, vice-campion continental al probei în 2016, a trebuit să se mulţumească de data aceasta cu medalia de bronz. Născut din tată englez şi mamă slovenă, Stevens a adus Sloveniei prima medalie de la actuala ediţie a europenelor de nataţie. Sarah Sjostrom şi-a apărat cu succes titlurile continentale la 100 de metri liber şi 100 de metri fluture. Ziua de joi i-a adus şi legendarei Katinka Hosszu o medalie de aur.