Arieșul Turda a învins CSM Satu Mare într-un meci amical

Sticla Arieșul Turda a disputat, la finele săptămânii trecute, un meci amical în compania celor de la CSM Satu Mare, în fața cărora s-a impus cu 3-1. Partida s-a desfășurat pe stadionul „Municipal” din Turda, dar fără spectatori, pentru a respecta măsurile stabilite de autorități în perioada stării de alertă. Arieșul a deschis scorul în minutul 18, prin Hetea, care a finalizat o pasă primită de la Savu. Acesta din urmă a fost aproape de a mări avantajul gazdelor, dar șutul său a fost respins de portarul sătmărenilor. CSM a restabilit egalitatea în minutul 38, contrar cursului jocului, după o fază fixă, iar scorul pauzei a fost 1-1, spre nemulțumirea amfitrionilor, care au dominat copios prima repriză. Arieșul a revenit în avantaj la reluare, grație aceluiași Hetea, care și-a trecut în cont dubla, cu largul concurs al apărătorilor sătmăreni, aceștia întrecându-se în gafe. A urmat o perioadă de dominare a oaspeților, mult mai prezenți în jumătatea turdenilor, iar în minutul 57 au ratat și o lovitură de la 11 metri. Scorul final a fost stabilit în minutul 80, de același Hetea, care și-a trecut în cont hat-trick-ul. Cu prilejul acestui amical, în echipa turdenilor a revenit fundașul Cristian Paleoca. Antrenorul principal al Arieșului, Artur Podar, nu a putut conta în această partidă pe Cocoară, Ionescu, Manu, Cobârzan, Indreica, Pîrv, Ciurcui și Marcu. În prima repriză, Arieșul a evoluat în formula Onciu – Chiș, Paleoca, Cimpoeșu, Dan, Vescan, Savu, Hetea, Salcău, Svichi, Busuioc. În partea secundă au mai intrat Pop – Lemnaru, Oltean, Tothăzan, Porim, Fleșer, Nagy, Bereczi și Pătraș. Arieșul mai susține un meci test în această săptămână, cu CS Ocna Mureș, iar în prima partidă oficială din 2021 va întâlni, luna viitoare, Avântul Reghin. Înaintea reluării campionatului Ligii a 3-a, Arieșul Turda ocupă poziția a șaptea în Seria a 9-a.