Handbal / „U” Cluj – în căutarea gloriei de altădată

Și acest sezon se anunță foarte dificil pentru Universitatea Cluj, care are parte de un început greu, cu trei înfrângeri în tot atâtea meciuri disputate. În cel de-al treilea, „studentele” au întâlnit, în deplasare, Gloria Bistrița, în fața căreia a cedat cu 23-27. Universitatea a demarat greu în acest meci, a încasat două cartonașe galbene în primele două minute, avertizate fiind Sonia Vasiliu și exprimentata Mihaela Ani-Senocico, a ratat un 7 metri (prin aceeași Senocico) și a avut o eliminare de două minute. Clujencele au marcat un singur gol în primele 11 minute! Prima repriză a stat sub semnul echilibrului, iar cele două echipe s-au succedat la conducere, însă cea mai mare diferență a fost de două goluri, consemnată în dreptul gazdelor, cu patru secunde înainte de pauză, 12-10. Boian a marcat chiar la ultima fază, stabilind scorul primului mitan, 12-11 pentru Gloria. Diferența a crescut la patru goluri în minutul 46, scor 23-19, după șase atacuri consecutive fructificate de amfitrioane. Acestea din urmă, foarte bine organizate atât în defensivă, cât și în ofensivă, nu au permis Universității să se apropie amenințător. Finalul a fost liniștit, cu Universitatea ratând patru atacuri la rând, prin Lazăr (2), Ani-Senocico și Vălean. Scorul final a fost stabilit de Oanea Țiplea, care conduce în clasamentul marcatoarelor, cu 27 de reușite. A doua este Mihaela Ani-Senocico, cu 26 de goluri.