Handbal / Start lansat al României

• România a debutat cu dreptul la europeanul din Franța, care a început cu trei mari surprize, iar Norvegia (deținătoarea la zi a titlului continental), țara gazdă și Ungaria au fost învinse. „Tricolorele” au entuziasmat contra Cehiei, iar luni seară înfruntă Germania.

Eliza Buceschi a fost principala marcatoare a României în victoria contra Cehiei

Franța găzduiește, în perioada 29 noiembrie – 16 decembrie, a 13-a ediție a Campionatului European de handbal feminin, cu 16 echipe la start, printre care și naționala României, care bifează a 12-a prezență la întrecerea continentală. România face parte din grupa D, alături de Norvegia (cea mai bună echipă a lumii), Germania și Cehia. „Tricolorele” și-au început aventura sâmbătă seară, cu un meci împotriva Cehiei, teoretic cea mai accesibilă echipă a grupei, în fața căreia și-a onorat statutul de favorită și s-a impus cu 31-28, după o primă repriză entuziasmantă din partea handbalistelor antrenate de Ambros Martin, care au intrat la pauză cu un avantaj de șase goluri, scor 17-11. Principalele marcatoare ale echipei noastre au fost Eliza Buceschi și Cristina Neagu, cu nouă, respectiv opt goluri, însă merită remarcată și prestația pivotului Crina Elena Pintea, autoare a cinci goluri. Nu putem trece ușor peste procentajul extraordinar al Elizei Buceschi la aruncările de la 7 metri, aceasta marcând cinci din cinci. Calculele în grupa României se complică, în condițiile în care Germania a furnizat o mare surpriză și a reușit să învingă deținătoarea titlului, Norvegia, scor 33-32. Dealtfel, europeanul a debutat cu un rezultat neașteptat și gaza Franța a fost învinsă de Rusia cu 23-26. În grupa A, derby-ul scandinav dintre Danemarca și Suedia a fost adjudecat de prima cu 30-29, după 16-15 la pauză pentru suedeze. Cu Katarina Krpez Slezak (jucătoare în Ungaria), autoare a 11 goluri, Serbia a învins clar Polonia cu 33-26, după o primă repriză dominată de poloneze. Pentru România urmează meciul cu Germania, programat luni seară, la Brest.