Handbal Masculin / Potaissa Turda, la un punct de primul loc

Înainte de returul cu belgienii de la Vise, din „optimile” de finală ale Cupei Challenge, Potaissa Turda s-a încălzit cu Dunărea Călăraşi, în ultimul meci al etapei a 18-a din sezonul regulat al Ligii Naţionale de handbal masculin. Echipa antrenată de Horaţiu Gal a confirmat calculele hârtiei şi şi-a valorificat avantajul terenului propriu, impunându-se la o diferenţă de opt goluri, scor 28-20, după 15-11 la pauză. Potaissa a controlat jocul cu autoritate, dominând lupta pe semicerc. Diferenţa de pe tabelă s-a făcut în prima parte a reprizei secunde, în care oaspeţii n-au marcat preţ de aproape zece minute. Omul meciului a fost portarul gazdelor, Ionuţ Irimuş, care a avut nu mai puţin de 19 intervenţii. În ceea ce priveşte marcatorii, cel mai prolific a fost Ghiţă, cu cinci goluri, secondat de Roland Thalmaier, Dragoş Iancu, Lucian Ignat şi Georică Cântec, cu patru goluri. În urma acestei victorii, a 13-a a sezonului în Liga Naţională, turdenii au revenit pe poziţia secundă a clasamentului, acumulând 39 de puncte, cu unul mai puţin decât Steaua Bucureşti. Cântec şi compania pot prelua şefia clasamentului etapa viitoare, când Steaua înfruntă, în deplasare, Politehnica Timişoara, iar Turda joacă la Vaslui. Până la meciul cu HC Vaslui, Potaissa va disputa la sfârşitul acestei săptămâni, duminică, 18 februarie, returul cu BC Vise. Turdenii s-au impus în tur la o diferenţă de 20 de goluri, scor 44-24.