Handbal masculin / Potaissa Turda îşi consolidează locul al doilea

Aflată pe penultimul loc în clasament, cu doar 7 puncte şi fără speranţe de a evita play-out-ul, CSM Făgăraş a reprezentat o pradă uşoară pentru Potaissa Turda, care a confirmat calculele hârtiei şi s-a impus cu 32-26 într-o partidă contând pentru etapa 21 a sezonului regulat din Liga Naţională de handbal masculin. Turdenii au câştigat ambele reprize, 17-13 şi 15-13, impunându-se mai clar decât o arată scorul final. Gazdele s-au străduit să ţină piept elevilor lui Horaţiu Gal în primele 20 de minute ale jocului, însă diferenţa de valoare a cântărit decisiv. Potaissa a trecut pentru prima dată la conducere abia în minutul 24. Cea mai mare diferenţă de pe tabelă a fost de zece goluri, 14-24, 19-29 şi 22-32. Principalii marcatori ai oaspeţilor au fost Roland Thalmaier (7 goluri), Ignat (5), Pavel (5) şi Adomnicăi (5). În următoarea etapă, turdenii ar fi trebuit să joace cu HC „Adrian Petrea” Reşiţa, dar aceasta din urmă s-a retras din campionat. În aceste condiţii, va întâlni, pe 17 martie, în deplasare, CSU Bucovina Suceava. În urma victoriei de la Făgăraş, Potaissa acumulează 46 de puncte şi continuă să ocupe poziţia secundă în clasament, având cu cinci puncte mai mult decât HC Dobrogea Sud Constanţa, care are şi un meci mai puţin disputat. Finala pentru locul al doilea se va disputa pe 25 martie, în etapa a 25-a, între Potaissa Turda şi HC Dobrogea Sud Constanţa. Dacă Potaissa îşi păstrează locul al doilea, ar putea întâlni în play-off HC Vaslui, un adversar mai mult decât accesibil.