Handbal Masculin / Potaissa Turda încheie anul pe locul 4

• Meciul cu HC Odorhei n-a fost ultimul din acest an pentru turdeni, care duminică, 17 decembrie, înfruntă, pe teren propriu, Minaur Baia Mare, în „sferturile” de finală ale Cupei României. Minaur este performera „optimilor”, fază în care a eliminat deţinătoarea trofeului, Dinamo Bucureşti.

După ce a cochetat cu primul loc al clasamentului, Potaissa Turda încheie turul sezonului regulat al Ligii Naţionale de handbal masculin pe poziţia a patra, la patru puncte de liderul Steaua Bucureşti, în faţa căreia a pierdut etapa trecută. În ultimul joc, echipa antrenată de Horaţiu Gal a întâlnit, tot în deplasare, HC Odorhei, o prezenţă obişnuită în play-off. Gazdele şi-au valorificat avantajul terenului propriu şi s-au impus cu cu 27-23, după un început în care cele două echipe au închis porţile, iar primul gol s-a marcat abia în minutul 6! Aşa cum era de aşteptat, meciul a stat sub semnul echilibrului, dar HC Odorhei a gestionat mai bine finalul, pe care oaspeţii l-au scăpat de sub control. Miza şi-a pus amprenta pe evoluţia combatantelor, iar meciul n-a fost lipsit de scântei, patru jucători fiind sancţionaţi cu cartonaşe roşii. Principalii marcatori ai învinşilor au fost Adomnicăi (7 goluri) şi Cântec (5 goluri).

———————————————————————————–

1. Minaur B. Mare 14      5        0        9        347-368      15
  2. CSM Focşani 15      4        1        10      355-388      13
  3. CSU Suceava 15      4        1        10      395-430      13
  4. HC Vaslui 15      4        0        11      378-442      12
  5. CSM Făgăraş 15      3        1        11      375-424      10
  6. Politehnica Iaşi 15      1        1        13      401-480      4

*- echipele clasate pe locurile 1-8 la finalul sezonului regulat vor evolua în play-off.