Handbal Feminin / Universitatea Cluj este numărată

Universitatea Cluj trăieşte periculos finalul de sezon în Liga Naţională de handbal feminin şi le dă palpitaţii suporterilor. Mihaela Ani-Senocico şi compania tremură pentru rămânerea în primul eşalon, după eşecul cu Danubius Galaţi, contând pentru etapa a 24-a, antepenulitma. Danubius s-a impus cu 28-19, după o primă repriză echilibrată, pe care gazdele au câştigat-o cu 15-13. Universitatea a început promiţător şi a dominat lupta pe semicerc, reuşind să conducă cu 5-2, 6-4, 7-5 şi 8-7, dar amfitrioanele au revenit după startul ratat şi au preluat pentru prima dată conducerea în minutul 18, scor 9-8. Diferenţa maximă înregistrată în primul mitan în favoarea gălăţencelor a fost de două goluri: 10-8, 11-9, 12-10 şi 15-13. Universitatea a avut o perioadă moartă între minutele 22 şi 26, cu doar un singur gol marcat şi alte patru atacuri ratate. Clujencele au avut parte de zece minute dezastruoase în repriza a doua, în care nu au marcat nici un gol, au irosit şi o aruncare de la 7 metri, prin Ani-Senocico, şi a încasat şase goluri. Aşa se face că tabela arăta în minutul 40 un avantaj de şapte goluri în favoarea gazdelor. Ecart care a crescut, chiar dacă şi Danubius a ratat la un moment dat pe bandă rulantă, prin Artean, Taivan şi Livrinikj, neinspirate la finalizare. În ultimele minute s-a remarcat Cristina Clisu, de la gazde, cu trei goluri consecutive. Universitatea a încheiat meciul în corzi, cu Sonia Vasiliu şi experimentata Mihaela Ani-Senocico ratând cu nonşalanţă. În următorul meci, Universitatea joacă, pe teren propriu, cu penultima clasată, CSM Unirea Slobozia, într-un veritabil derby al supravieţuirii. Cine pierde retrogradează. În prezent, clujencele ocupă poziţia a 12-a, care înseamnă un baraj de rămânere/promovare.