Handbal Feminin / Universitatea Cluj, eliminată din Cupa României

Formaţia antrenată de Alin Bondar şi-a încheiat prematur aventura în Cupa României la handbal feminin, părăsind competiţia încă din faza „optimilor” de finală, după 27-33 cu CSM Bistriţa. Problema învingătoarei a fost rezolvată încă din prima repriză, pe care clujencele au încheiat-o cu un deficit de nouă goluri, scor 12-22. În „sferturi” s-au mai calificat Dunărea Brăila (28-23 cu Măgura Cisnădie), Corona Braşov (31-21 cu HCM Baia Mare), Danubius Galaţi (24-17 cu HCM Buzău) şi CSM Roman (27-22 cu SCM Craiova). În următorul meci, Universitatea Cluj va întâlni SCM Craiova, în deplasare, în cadrul etapei a 17-a din Liga Naţională. Partida va avea loc sâmbătă, 24 februarie, de la ora 16,30 şi va fi transmisă în direct de TVR 1. În altă ordine de idei, Potaissa Turda s-a calificat în „sferturile” de finală ale Cupei Challenge la handbal masculin, după ce a eliminat echipa belgiană Vise.