Handbal Feminin / Universitatea Cluj a fost surclasată

Universitatea Cluj a făcut doar act de prezenţă la meciul cu HC Zalău, contând pentru etapa 22 a Ligii Naţionale de handbal feminin, disputat la sfârşitul săptămânii trecute, în Sala „Gheorghe Tadici”. HC Zalău a dominat copios lupta pe semicerc şi a obţinut o victorie consistentă, la o diferenţă de nouă goluri, scor 32-23. Universitatea nu a condus niciodată în această partidă, în care s-au înregistrat patru egalităţi. Echilibrul în acest joc s-a rupt în finalul primului mitan, în care gazdele au reuşit să se desprindă la şase goluri, în condiţiile în care clujencele nu au mai marcat din minutul 18! Universitatea a pus capăt secetei abia în repriza secundă, în minutul 33, graţie Cristinei Boian. Culmea este faptul că oaspetele au înscris în inferioritate, după eliminarea temporară a Mihaelei Ani Senocico. Diferenţa de şase goluri consemnată la pauză s-a mărit la opt goluri în minutul 35, scor 20-12, apoi la 12 goluri în minutul 43, scor 25-13. Au urmat trei minute în care cele două echipe s-au întrecut în ratări. Diana Puiu, Mihaela Ani Senocico şi Sonia Vasiliu au irosit trei atacuri consecutive ale Universităţii, însă zarurile erau deja aruncate. Până la final, „studentele”, resemnate, n-au reuşit să se apropie la mai puţin de nouă lungimi de zălăuance. Universitatea a încheiat partida în genunchi, cu Abigil Vălean primind două minute de suspendare. Etapa viitoare, pe 28 aprilie, Universitatea Cluj întâlneşte, pe teren propriu, campioana en titre CSM Bucureşti. Tot în etapa a 22-a s-au mai înregistrat următoarele rezultate: Dunărea Brăila – Rapid Bucureşti 26-22, Unirea Slobozia – CSM Bistriţa 27-27, Danubius Galaţi – HCM Rm. Vâlcea 25-22. În clasament, Universitatea Cluj ocupă poziţia a 10-a, cu 20 de puncte, dar Danubius Galaţi vine puternic din urmă.