Handbal Feminin / „U” Cluj a fost salvată în ultimele secunde

Mihaela Ani-Senocico se face „vinovată” de 50 din cele 205 goluri marcate de Universitatea Cluj în acest sezon

Universitatea Cluj şi HC Zalău s-au aflat faţă în faţă, marţi seară, în Sala Sporturilor „Horia Demian”, într-un meci contând pentru etapa a 9-a din Liga Naţională de handbal feminin. Cele două echipei au „căzut” la pace, după un final nerecomandat cardiacilor, în care gazdele au revenit de la 17-21 şi le-au refuzat oaspetelor victoria cu un gol marcat cu patru secunde înainte de ultimul fluier, de experimentata Mihaela Ani-Senocico, care şi de data aceasta a dus greul în tabăra „studentelor”, fiind principala marcatoare, cu 7 goluri. Echipa antrenată de Alin Bondar a înregistrat a doua remiză a sezonului, după acel 22-22 cu CSM Slatina, din urmă cu două etape. Într-un singur meci din actuala ediţie a Ligii Naţionale, Universitatea Cluj a marcat sub 20 de goluri. S-a întâmplat în etapa a 4-a, în meciul cu SCM Craiova, de pe teren propriu, pierdut cu 19-28. Revenind la disputa cu HC Zalău, începutul a aparţinut gazdelor, care au marcat primul gol, în secunda 56, prin Ani-Senocico, care a ratat şi o aruncare de la 7 metri, apoi au condus cu 6-3. Pe fondul unui start fals al Zalăului, care a irosit cinci atacuri la rând şi o aruncare de la 7 metri, prin Daniela Rob. Rolurile s-au inversat şi oaspetele au înscris cinci goluri la rând, în vreme ce Universitatea a luat o „pauză”. Aşa se face că HC Zalău a intrat la pauză în avantaj, scor 13-9, cu toate că la un moment dat clujencele au avut patru minute de superioritate numerică, dar n-au profitat şi n-au marcat. Avantajul de patru goluri al Zalăului s-a menţinut mult timp şi în repriza secundă: 14-10, 15-11, 16-12, 17-13, 18-14 şi 21-17. Nu e mai puţin adevărat că zălăuancele au acumulat şi zece minute de inferioritate numerică iar la scorul de 21-18 au ratat un 7 metri, prin Ana Ciolan. Universitatea a gestionat mai bine finalul şi a marcat de patru ori în ultimele cinci minute, prin Berbece şi Ani-Senocico (3), iar partida s-a terminat 21-21. Într-un alt meci din etapa a 9-a, campioana CSM Bucureşti a învins, în deplasare, CSM Slatina, cu 26-20, după 14-8 la pauză. Etapa viitoare, Universitatea Cluj are parte de o misiune imposibilă, urmând să evolueze pe terenul campioanei CSM Bucureşti. Partida va avea loc pe 15 noiembrie, de la ora 19, fiind ultima a clujencelor din acest an.