Handbal feminin / Debut neconvingător al Universităţii Cluj

• Formaţia antrenată de Adrian Popovici a fost învinsă de o echipă în faţa căreia a avut probleme şi în sezonul trecut. „Studentele” se pot revanşa sâmbătă, la prima reprzentaţie pe teren propriu.

La sfârşitul săptămânii trecute, duminică, 3 septembrie, a debutat a 60-a ediţie a campionatului intern de handbal feminin, respectiv a 21-a sub actuala denumire, de Liga Naţională, cu 14 echipe la start, între care şi Universitatea Cluj, care, la fel ca şi în stagiunea precedentă, nu şi-a propus un obiectiv foarte îndrăzneţ. Este de aşteptat ca şi ediţia 2017-2018 a Ligii Naţionale să fie câştigată la pas de CSM Bucureşti, campioana ultimelor două sezoane. Diferenţa de lot şi buget dintre CSM Bucureşti şi celelalte competitoare este foarte mare, motiv pentru care primul loc pare deja acontat, în condiţiile unei lupte inegale. Ultimele patru partide ale primei etape s-au jucat miercuri, 6 septembrie. Universitatea Cluj a debutat în noul sezon pe terenul echipei CS Măgura Cisnădie, în faţa căreia „studentele” au cedat cu 24-28, după 14-14 la pauză. Universitatea a dominat cea mai mare parte a primei reprize, în care a condus şi la patru goluri, 11-7, dar pe cât de eficientă a fost în atac, pe atât de inexactă a fost în defensivă echipa antrenată de Adrian Popovici. Numeroasele greşeli în distribuirea mingii au făcut ca „studentele” să fie egalate înainte de pauză. Clujencele nu s-au mai aflat la conducere din minutul 27. Prima parte a reprizei secunde a stat sub semnul echilibrului, Universitatea reuşind să gestioneze mult mai bine atacurile adversarului, însă lipsa constanţei şi în unele momente a încrederii în forţele proprii au privat echipa clujeană de un rezultat pozitiv şi implicit de un debut cu dreptul, care ar fi gâdilat moralul jucătoarelor. Rămâne greu de explicat atitudinea acestora în ultimele minute ale jocului de la Cisnădie, în care n-au profitat de momentele de superioritate numerică. Universitatea nu a mai punctat pe tabelă în ultimele patru minute, în care au încasat trei goluri. Greul în tabăra învinselor a fost dus de veterana Mihaela Ani-Senocico, care a fost principala marcatoare, cu opt goluri. Să mai scriem că în prima etapă, gazdele s-au impus în şase partide, iar onoarea oaspeţilor a fost salvată de CSM Bucureşti. Principala marcatoare a etapei a fost Gullden, de la CSM Bucureşti, cu 14 goluri. Etapa viitoare, Universitatea Cluj primeşte vizita celor de la Rapid Bucureşti. Partida va avea loc sâmbătă, 9 septembrie, de la ora 17.