Fotbal / Victorii la scoruri de maidan obţinute de Arieşul Turda şi Olimpia Gherla

Etapa 24 a consemnat patru victorii ale gazdelor, din care una a fost obţinută la „masa verde”, de Vulturul Mintiu Gherlii, care nu a disputat întâlnirea cu Viitorul Feleacu. Arieşul Turda continuă să fie invincibilă, având 21 de victorii şi trei remize. În ultimul meci, „sticlarii” au măturat terenul cu AS Viile Dejului, în faţa căreia s-a impus cu 10-0, în condiţiile în care oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică încă din minutul 20, după eliminarea lui Iulius Popa. Cele zece goluri ale turdenilor au fost marcate de opt jucători, cu menţiunea că Dan Florin a reuşit hat-trick-ul şi a ajuns la 23 de goluri în acest sezon. Cu cele zece goluri înscrise celor de la Viile Dejului, Arieşul Turda a ajuns la 132. Şi totuşi nu Arieşul a realizat scorul rundei, ci Olimpia Gherla, care s-a impus cu 11-0 în disputa cu AS CFR Dej. CS Floreşti s-a impus greu pe terenul Someşului Gilău, revenind de la 0-1. Gazdele au marcat devreme, în minutul 4, prin Marius Mateş, dar au rămas în inferioritate numerică din minutul 41, după eliminarea lui Claudiu Pop. Floreştenii au profitat şi au marcat de două ori înainte de pauză, prin Cristian Kilin şi Andrei Frătean, ultimul stabilind scorul final. Armenopolis Gherla a jucat de la egal la egal cu CSM Câmpia Turzii, însă echilibrul s-a rupt după eliminarea lui Gabriel Bocoş, din tabăra oaspeţilor, trimis la duşuri în minutul 61. Amfitrionii au marcat de patru ori în superioritate numerică, în minutele 62, 67, 72 şi 76. În clasament, pe primul loc se află Arieşul Turda, cu 66 de puncte. Pe poziţia secundă se află CS Floreşti, cu 59 de puncte, iar poziţia a treia este ocupată de Olimpia Gherla, cu 48 de puncte. În etapa a 25-a, liderul va înfrunta, pe teren propriu, CSM Câmpia Turzii.