Fotbal / Unirea Dej leagă, în premieră, două victorii

Unirea Dej a ajuns la cinci victorii în acest sezon, în 26 de jocuri, dar este pentru prima dată când leagă două succese. După ce au dispus de Avântul Reghin, dejenii s-au impus pe terenul celor de la Industria Galda de Jos, bifând primele puncte din deplasare în 2018. Singurul gol al partidei a fost înscris de Darius Hâmpea, în minutul 65, după un contraatac în superioritate al oaspeţilor. Unirea a încheiat meciul în inferioritate numerică, după eliminarea lui Şerban, suferită în prelungiri. Meciul n-a fost lipsit de scântei, iar în minutul 70 am asistat la o încăierare între jucătorii celor două echipe, însă spiritele au fost calmate.

Universitatea Cluj, deja promovată şi cu multe noutăţi în echipa de start, a reuşit să se impună în derby-ul cu ACS Comuna Recea, disputat pe noul stadion al maramureşenilor. După o primă repriză albă, dominată de gazde, care au avut şi o bară, prin Mih, „studenţii” au marcat de două ori, în minutele 51 şi 59, prin Ursu. Vă reamintim că sâmbătă, 12 mai, la finalul meciului cu Metalurgistul Cugir, programat să înceapă la ora 18, jucătorii Universităţii Cluj vor primi, din mâinile preşedintelui FRF, Răzvan Burleanu, medaliile şi trofeul pentru câştigarea Ligii a 3-a.

Într-o altă partidă disputată miercuri, Metalurgistul Cugir şi-a valorificat avantajul terenului propriu în faţa celor de la Unirea Tăşnad, de care au dispus cu 2-0, iar lupta pentru locul secund în Seria 5 s-a ascuţit şi mai mult, în aceasta fiind angrenate patru echipe: ACS Comuna Recea, Performanţa Ighiu, Metalurgistul Cugir şi Industria Galda de Jos.

• Avântul Reghin a stat.

*- rezultat stabilit din oficiu, întrucât Viitorul Ghimbav s-a retras din campionat.

Clasament

1. Universitatea 25      21      2        2        77-12          65      (+ 29)
  2. Comuna Recea 25      15      4        6        51-24          49      (+ 10)
  3. Performanţa Ighiu 25 14      6        5        48-27          48      (+ 12)
  4. Metalurgistul 25      14      6        5        42-25          48      (+ 9)
  5. Industria Galda 26      14      5        7        43-31          47      (+ 8)
  6. Unirea A. Iulia 25      12      6        7        40-28          42      (+ 3)
  7. CFR 2 Cluj 26      12      5        9        50-33          41      (- 1)
  8. Sănătatea Cluj 25      10      9        6        44-29          39      (+ 3)
  9. Unirea Tăşnad 25      10      4        11      33-44          34      (- 2)
  10. Avântul Reghin 25      9        5        11      31-36          32      (- 7)
  11. FC Avrig 25      6        8        11      27-42          26      (- 10)
  12. Gaz Metan 2 25      6        5        14      25-49          23      (- 16)
  13. Unirea Dej 26      5        2        19      19-50          17      (- 19)
  14. CS Iernut 25      3        7        15      32-62          16      (- 23)
  15. Viitorul Ghimbav 25 1        0        24      15-92          3        (- 33)*

*- echipă care s-a retras din campionat şi care potrivit regulamentului pierde toate jocurile cu scorul de 0-3.