Fotbal /Un nou egal înregistrat de Universitatea Cluj

• În cele şase amicale disputate de la reluarea pregătirilor, Universitatea a înregistrat patru victorii şi două remize, marcând 25 de goluri, rezultând o medie de 4,1 goluri pe meci. Urmează Ripensia Timişoara.

Formaţia antrenată de Adrian Falub a disputat o nouă partidă amicală, a şasea din această iarnă, adversară fiind Luceafărul Oradea, care activează în Liga a doua. Meciul s-a disputat pe terenul din Parcul Sportiv „Iuliu Haţieganu” şi s-a terminat la egalitate, scor 3-3. Este a doua remiză înregistrată de „studenţi” în amicalele disputate până acum, după 4-4 cu Metalurgistul Cugir, în care „alb-negri” au revenit de la 1-4. În confruntarea cu Luceafărul, gazdele au deschis rapid scorul, după patru minute de la start, prin Ursu, dar răspunsul oaspeţilor a venit imediat, iar Vlad Rusu a restabilit egalitatea. Acelaşi jucător a recidivat şi a marcat pentru 1-2, stabilind rezultatul primului mitan. Şi pentru ca tacâmul să fie complet, jucătorul în vârstă de 28 de ani, născut la Constanţa, şi care a mai jucat la Steaua Bucureşti, Petrolul Ploieşti, Viitorul Constanţa şi în Belgia, la Beerschot, şi-a trecut în cont hat-trick-ul chiar în startul reprizei secunde. La orizont se prefigura prima înfrângere a Universităţii în amicalele din această iarnă, însă amfitrionii au marcat de două ori în trei minute, prin Greu (şut de la distanţă)  şi Giurgiu, acesta din urmă transformând un penalty. Clujenii s-ar fi putut chiar impune, dar Florescu şi Goga au ratat din poziţii bune. Universitatea a evoluat în formula: Dinu – Takacs, Onicaş, Cordoş, Manu – Giurgiu, Florescu – Ursu, Greu, Goga – Ene. Au mai jucat Lemnaru, Telecean, Chiş, Saroşi şi Haţiegan. În următorul joc de pregătire, programat vineri, 16 februarie, Universitatea Cluj va întâlni, în deplasare, Ripensia Timişoara.