Fotbal / UEFA Europa League. Dacă nici aici, atunci unde?

Este cel puțin îngrijorător faptul că cea mai bună echipă din fotbalul românesc, care domină copios Liga 1 de câțiva ani, nu reușește să facă față nici în cea de-a treia competiție europeană intercluburi, contabilizând a doua înfrângere în trei meciuri, într-o grupă care nu arde, cu Jablonec, Randers și Alkmaar. Ca de obicei, Dan Petrescu, antrenorul principal al CFR-ului, și-a asigurat alibi pentru un nou meci nereușit, transferând toată vina pe valoarea adversarului, care putea fi bătut numai într-un eventual scenariu SF. Grație remizei dintre sperietoarele Jablonec și Randers, CFR Cluj mai păstrează șanse la calificare, dar are nevoie (și) de puncte în meciul retur cu Alkmaar, programat pe 4 noiembrie, în Olanda.

Ca să fim puțin răutăcioși, diferența față de înfrângerea cu Rapid București, din campionat, este dată de numărul de goluri. Constituie un progres faptul că CFR a încasat un singur gol de la AZ Alkmaar, reprezentanta unui fotbal nest superior celui românesc.

CFR Cluj a fost învinsă de AZ Alkmaar, cu scorul de 0-1, joi seară, pe Stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, într-un meci din Grupa D a competiţiei de fotbal Europa Conference League. Campioana României rămâne fără victorie în grupă după trei etape, unicul gol al partidei fiind reuşit de Jesper Karlsson (18). CFR a făcut o primă repriză modestă, în care oaspeţii şi-au creat mai multe ocazii de gol şi au reuşit să şi înscrie. Karlsson (8) a avut prima oportunitate a partidei, şutând de pe stânga, dar balonul a fost prins de Bălgrădean. Clasie (15) a luat la ţintă bara cu un voleu de la 18 metri.

Bălgrădean s-a remarcat în min. 17, la şutul lui Pavlidis, care a fost angajat în careu de Midtsjoe. Un minut mai târziu, Karlsson (18) a reluat simplu cu capul de lângă Manea la centrarea lui Sugawara. Batavii au mai avut o situaţie în min. 24, dar Bălgrădean a respins şutul lui Midtsjoe de la 22 de metri. Singura fază periculoasă la poarta oaspeţilor l-a avut în prima plan pe croatul Debeljuh (23), dar şutul său din întoarcere a fost reţinut de portarul Vindahl-Jensen. CFR a jucat mai bine după pauză şi a reuşit să creeze pericol la poarta echipei AZ. În min. 50, Deac a centrat iar Omrani a reluat cu capul, însă fără probleme pentru portar. Acelaşi Omrani a şutat de la 22 de metri, dar mingea a fost prinsă de portar (53). Un minut mai târziu, Debeljuh (54) a reluat alături cu capul în urma unui centrări a lui Omrani. Bordeianu (63) a şutat violent din marginea careului, dar mult peste poartă. Cea mai bună ocazie a echipei antrenate de Dan Petrescu a venit în min. 86, când Petrila a executat o lovitură liberă de pe partea stângă, iar mingea a şters transversal. CFR Cluj a evoluat în formula: Cristian Bălgrădean – Cristian Manea, Andrei Burcă, Mike Cestor, Mario Camora (căpitan) – Adrian Păun (Denis Alibec, 72), Mihai Bordeianu (Runar Mar Sigurjonsson, 82), Juan Culio (Bismark Adjei-Boateng, 46) – Ciprian Deac, Gabriel Debeljuh (Claudiu Petrila, 61), Billel Omrani (Valentin Costache, 82). În celălalt meci al grupei, FK Jablonec a încheiat la egalitate cu Randers FC, scor 2-2, rezultat care îi ține pe feroviari în cărțile calificării, dar cu șanse reduse de a promova faza grupelor.

AZ Alkmaar este lideră, cu 7 puncte, urmată de Jablonec, 4 puncte, Randers, 3 puncte, CFR Cluj, 1 punct. În 4 noiembrie, CFR va juca în deplasare cu AZ Alkmaar, unde este obligată să nu piardă.

Dan Petrescu: „Meritam victoria”

Antrenorul campioanei României, Dan Petrescu, a declarat că formaţia sa merita victoria ţinând cont de evoluţia din repriza secundă. „Sunt dezamăgit de rezultat, în rest de nimic. Am întâlnit favorita grupei şi cred că meritam victoria. Ne ajuta și un egal, dar fotbalul se joacă pe goluri. În prima repriză ei au fost un mai buni ca noi, dar repriza a doua ne-a aparținut. S-a văzut că ei nu și-au mai creat nici o ocazie. Atitudinea a fost bună, însă ne-a lipsit finalizarea. Meritam cel puţin egal, dar s-a văzut că Alkmaar are o echipă bună, solidă, bine organizată. Din păcate noi am luat un gol mult prea uşor. Cu Jablonec meritam un egal, azi meritam iarăşi egal sau victorie şi acum eram şi noi mult mai în faţă în clasament. Acum însă va fi foarte greu să mai emitem pretenţii la calificare, trebuie să câştigăm toate trei meciurile şi avem două deplasări foarte grele”, a spus Petrescu, care a recunoscut că a mizat la un moment dat totul pe cartea atacului. „N-am ce să le reproșez jucătorilor, întrucât știu valoarea adversarului. Sunt mâhnit că nu am marcat măcar o dată. Eu zic că am avut și un penalty la un henț evident în careu, dar în Conference League nu există VAR, pentru conformitate”, a completat tehnicianul campioanei. Petrescu a explicat că în timpul meciului a avut nevoie de îngrijiri medicale la mâna dreaptă. „Mi s-a blocat mâna, chiar nu am înţeles de ce. De la stres, nu ştiu de ce, dar bine că a fost acolo medicul pentru că altfel nu ştiu ce făceam. Amorţise total mâna, nu mai simţeam şi mi-a zis neapărat să mă mişc”, a afirmat antrenorul. Întrebat dacă pleacă de la CFR Cluj la echipa naţională, Dan Petrescu a răspuns: „Am venit de o lună şi jumate la CFR, ce să fac? Eu sunt antrenorul echipei CFR, am semnat un contract pe trei ani. La victorii, la înfrângeri sunt aici. Eu voi încerca să duc echipa cât mai sus”.

Mourinho a fost umilit

AS Roma, antrenată de portughezul Jose Mourinho, a fost surclasată de formaţia Bodoe/Glimt cu scorul de 6-1. Pentru scandinavi au înscris Erik Botheim (8, 52), Patrick Berg (20), Ola Solbakken (71, 80) şi Amahl Pellegrino (78), în timp ce golul echipei antrenată de Jose Mourinho a fost semnat de spaniolul Carles Perez (28). PAOK Salonic, echipă antrenată de Răzvan Lucescu, s-a impus cu 2-1 pe terenul danezilor de la FC Copenhaga. Românul Alexandru Mitriţă a fost titular la vicecampioana Greciei şi a evoluat 83 de minute. De remarcat că danezii au jucat în zece oameni încă din minutul 9. Slavia Praga continuă să aibă un sezon modest şi a fost învinsă în deplasare de Maccabi Haifa cu 1-0. Nicolae Stanciu a jucat 66 de minute la campioana Cehiei. În Grupa D, din care face parte şi CFR Cluj, FK Jablonec a remizat acasă cu Randers FC, 2-2. Cehii au condus de două ori prin golurile lui Tomas Cvancara (35, 53), dar danezii au smuls egalul in extremis, prin golul înscris de Stephen Odey în min. 90, din penalty. Tot Odey marcase şi primul gol (36). Gent este singura echipă cu maximum de puncte.

Florin Niță a încasat patru goluri în Europa League

Glasgow Rangers şi Galatasaray Istanbul au obţinut victorii, joi, în etapa a treia a grupelor Europa League. Rangers, cu Ianis Hagi titular, a dispus cu 2-0 de campioana Danemarcei, Broendby IF, prin golurile înscrise de Leon Balogun şi Kemar Roofe în prima repriză. Hagi a fost schimbat în minutul 78. Galatasaray a învins-o pe Lokomotiv cu 1-0, la Moscova, prin golul lui Kerem Akturkoglu (82), din pasa lui Olimpiu Moruţan. Alexandru Cicăldău a fost schimbat în minutul 90 cu Luyindama, iar Moruţan a intrat în minutul 76 în locul lui Ryan Babel. Portarul Florin Niţă (Sparta Praga) a primit patru goluri în meciul câştigat de Lyon cu 4-3 la Praga. Cehii au condus cu 2-0 după 20 de minute, dar apoi au încasat patru goluri la rând. Fundaşul Ştefan Radu a fost rezervă la Lazio, care a remizat cu Olympique Marseille, 0-0, pe Stadio Olimpico. Dorin Rotariu a rămas şi el pe banca de rezerve la Ludogoreţ Razgrad, învinsă acasă de Sporting Braga cu 1-0. Olympique Lyon şi West Ham United sunt singurele echipe cu maximum de puncte.