Fotbal / Surpriză de proporţii în Cupa Ligii Angliei

• Deţinătoarea la zi a trofeului a părăsit competiţia în faza „sferturilor” de finală, după o înfrângere ruşinoasă cu o formaţie ce activează în Championship, echivalentul Ligii a doua.

Fază din meciul Bristol City – Manchester United, cu francezul Pogba la minge

A treia competiţie ca valoare din fotbalul englez, Cupa Ligii şi-a desemnat semifinalistele ediţiei 2017-2018. Miercuri seară s-au disputat ultimele două meciuri din faza „sferturilor” de finală, printre protagoniste fiind Chelsea Londra şi Manchester United. Numai prima a confirmat calculele hârtiei şi s-a calificat în „careul de aşi”, după o victorie muncită cu mult mai modesta Bournemouth. Londonezii s-au impus cu 2-1, cu golul victoriei marcat înainte de prelungiri de Morata. Willian a deschis scorul în minutul 13, din pasa spaniolului Fabregas, dar oaspeţii au egalat în minutul 90, prin Gosling. Antonio Conte, antrenorul italian al lui Chelsea, a folosit, aşa cum era de aşteptat, o echipă cu jucători mai puţin folosiţi în campionat şi mă refer la Rudiger, Ampadu, Kenedy şi Drinkwater.

Manchester United, deţinătoarea la zi a Cupei Ligii Angliei, trofeu pe care l-a câştigat în sezonul trecut pentru a cincea oară, după o finală strânsă cu Southampton, a fost eliminată de Bristol City, grupare ce activează în Championship. Meciul s-a disputat pe terenul acesteia din urmă, „Asthon Gate Stadium”, cu aproape 27.000 de spectatori în tribune. Eroul gazdelor a fost Korey Smith, un mijlocaş în vârstă de 26 de ani, care a marcat golul victoriei în minutul 90+3. Acest Korey a mai jucat în trecut la Norwich City, Barnsley, Yeovil şi Oldham, însă niciodată în „Premier League”. Victoria celor de la Bristol este cu atât mai surprinzătoare dacă avem în vedere că Manchester a aliniat echipa standard, în care s-au regăsit Darmian, Lindelof, Rojo, Shaw, Danny Blind, Pogba, Rashford, Martial şi Ibrahimovic. Rezervă neutilizată în precedentele două partide ale „diavolilor”, suedezul Ibrahimovic a marcat golul de onoare şi a jucat 68 de minute.

Arsenal şi Manchester City sunt în semifinale

În semifinale au mai obţinut calificarea, marţi, Arsenal Londra şi Manachester City. Fără vedetele Mesut Ozil şi Alexis Sanchez, „tunarii” şi-au valorificat avantajul terenului propriu în faţa celor de la West Ham United, de care au dispus cu 1-0, prin golul marcat de Wellbeck, în minutul 42, din pasa lui Debuchy. Cele două echipe s-au reîntâlnit la doar şase zile de la meciul din campionat, disputat pe terenul „ciocănarilor” şi încheiat 0-0. West Ham United are o singură victorie în ultimele 20 de meciuri contra lui Arsenal. Cea mai în formă echipă din „Premier League”, Manchester City, a avut nevoie de prelungiri şi lovituri de la 11 metri, pentru a elimina Leicester City, penultima campioană a Angliei. „Cetăţenii” au condus cu 1-0 din minutul 26, după golul spaniolului Bernardo Silva, dar Leicester a egalat în minutul 7 al prelungirilor, din penalty, prin golgeterul Jamie Vardy. Acesta nu a mai fost la fel de inspirat la loteria loviturilor de la 11 metri şi a ratat. Însă n-a fost singurul, fiind…imitat de coechipierul Mahrez. Pep Guardiola a aliniat o echipă cu multe rezerve, în care vedetele au fost portarul Bravo, Mangala, Toure şi Gundogan.

În semifinale, Bristol va juca cu Manchester City, iar Chelsea şi Arsenal se vor bate pentru cel de-al doilea loc în finala de pe „Wembley”.